Roomba 886 - problem z zasilaniem turbiny

870, 880, 865, 886
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
mel00n
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2022, 13:09

Roomba 886 - problem z zasilaniem turbiny

Post autor: mel00n » 21 gru 2022, 9:41

Witam,

Mam problem z Roombą 886, która została delikatnie zalana. Przez jakiś czas działała normalnie, później pojawił się problem z działaniem turbiny. Sprawdziłem ją, nie działała pod zasilaniem stałym, więc została wymieniona. Niestety po zamontowaniu nowej turbiny dalej nie działała, więc sprawdziłem napięcie. Na wyjściu przetwornicy zasilającej ta sekcję jest ~12.5V, niestety w momencie gdy tranzystor włącza silnik turbiny napięcie na przetwornicy spada do ~6V i turbina nawet nie rusza. Były delikatne zacieki przy goldpinach łączących dwie płytki, ale wszystko wyczyszczone, nie ma ubytków ścieżek ani wizualnie upalonych elementów. Sprawdziłem wszystkie inne elementy w obwodzie, czy nie ma na nich spadku napięcia, ale pomiar bezpośrednio przy przetwornicy wskazuje, że już tutaj spada napięcie do 6V. Niestety komponenty nie mają pełnych oznaczeń, tylko enigmatyczne znaczki po których nie mogę znaleźć dokumentacji układów. Przesyłam zdjęcie cześci płytki gdzie znajduje się ta przetwornica, układ U7 jest jej kontrolerem.
Czy miał ktoś już taki problem? Schematy z tego co widzę są dobrze chronione, ale może ktoś widział schemat tej sekcji zasilania nawet z innego robota?
W ostateczności planowałem wylutować tą przetwornicę i na kabelkach wstawić płytkę z małą przetwornicę step-down, ale wolałbym się jeszcze powstrzymać z prowizorkami. Ta przetwornica jest uruchamiana dopiero jak wybudzimy robota żeby ograniczyć pobór energii, na prowizorce może być cięzko to zrealizować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ