Test Scooba 230 - Podsumowanie

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Test Scooba 230 - Podsumowanie

Post autor: sondejm » 26 cze 2012, 11:38

TomeC - administrator E-Robot zaproponował że podeśle mi na testy Scoobe 230.
"Ech bogowie... czegóż więcej pragnąć można, brzuch wciągnąłem wyprężyłem nagi tors..."
W poniedziałek wysłał.

Tymczasem od soboty nie było mopowania kafli, już wiem że poświecę się i odsunę lodówkę (ze 4 lata nie ruszana) będzie miała test "łosia". Dziś odbiorę od kuriera - wg stanu monitorowania przesyłki.

Posiadam okaflowane małe powierzchnie; kuchnia, przedpokój, łazienka i WC - razem~ 23/24m2
Zagłębiam się w temat, oglądam filmy i czytam opinie, niewiele jest tego.



CDN

We wtorek o 15:20 Scooba 230 była już u mnie.

[ Dodano: 2012-06-27, 10:54 ]
Zawartość kartonu:
-Scooba 230
-bateria NiMH 7,2V/1300mAh
-ładowarka impulsowa z diodą koloru zielonego
-podstawka pod scoobę czarna (aby nie odkształcały się szczotki myjące podczas ładowania i przechowywania)
-podstawka z giętkiego cienkiego plastiku
-instrukcja użytkownika w kilku językach + skrócona po Polsku na papierze kredowym
-3 saszetki płynu do mycia
-1 wirtualna ściana


Pierwsze uruchomienie według instrukcji w celu rozładowania baterii a następnie ładowanie co najmniej 12h, obszar testowy ok 3m^2, pół nakrętki płynu i do pełna ciepłej wody do otworu Fill (czysta woda z płynem), uwaga - przy otwartym korku Empty (brudna woda).
Wciskam Power (zagrała melodię) i trzymam aby uruchomić krótki program - 20min do 6m^2 (potwierdziła inną melodią) puściłem - buczała i wibrowała a nie jechała, dostałem zepsutą, w pierwszej chwili pomyślałem, TomeC drugiej mi nie przyśle, dopiero za 5 może 6 uruchomieniem ruszyła do przodu jak woda przeszła przez mini pompkę perystaltyczną i poleciała z otworów nawadniających, nowa - zapowietrzona była (jakieś zabezpieczenie że bez wody nie pojedzie? Sprawdzę później). Zapalał się czerwony wykrzyknik na panelu i grała melodię usterki.

Jedzie i zostawia wodę, niedużo tyle ile ze słabo wyciśniętego mopa. Nawadniała z 10-12 minut i bateria się skończyła, zebrała łyżeczkę wody a kubek wody został na kaflach. Jechałem na mopie a żona i córka miały używanie ;-)

Jutro będę robił pełny test.

[ Dodano: 2012-06-27, 11:05 ]
Tekst powstawał wczoraj 26-06 lecz przeciągnęło się i dopiero dziś go wrzuciłem.

Scooba jeździ w kuchni. Do 14 będzie pełny test.

CDN
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 12:42 przez sondejm, łącznie zmieniany 6 razy.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 27 cze 2012, 10:38

czekamy :lol:
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 cze 2012, 13:15

Dziś pełen test.
Nie obyło się bez kilku zwrotów akcji, ale nie zdradzam faktów i nie ubiegam zdarzeń.

Odsunąłem lodówkę puściłem w to miejsce Roombę ograniczoną wirtualną ścianą i sprzątała ok 5 minut

Obrazek

zamknąłem drzwi do kuchni i sprzątała całą kuchnię do czystości ok 40 minut.

Obrazek

Scoobę podłączyłem od wczoraj na 19h ładowania po czym dziś zalałem pól nakrętki płynu i do pełna ciepła woda, razem około 370ml.

Włączenie, bez problemów wystartowała, po 5minutach fotka:
Obrazek

Kolejne 35minut upłynęło na podglądaniu i mym oczom ukazał się bLASk:

Obrazek

po tym jak Scooba zameldowała koniec pracy (całość mycia na programie normalnym ok 41min), powierzchnia kafli ~7,5m²

Nie do końca blask, ale w porównaniu z tym co jej zostawiłem byłem zdumiony i zadowolony, została jedna większa i jedna mniejsza plamka które chcąc usunąć ręcznie stawiały niemały opór. Zaschnięte i zakurzone plamy były po tym co się przelało ze zbiorniczka odszraniania lodówki (Amica 10letnia nie odstawiana ze 4 lata).

Na podłodze jeszcze resztki wody ale raczej jak po przetarciu dość suchym mopem, w fugach nie stała woda pomimo że są wgłębienia na 0,5-1mm, zająłem się pomiarami ilości czystej:
Obrazek

i brudnej wody:

Obrazek

Gdzie jest 185ml wody? Poszukiwania prowadziłem przez minutę i nie znalazłem żadnej stojącej wody, ani kropli, odparowała.

Panel ze szczotkami myjącymi czysty - kilka pyłków kurzu:

Obrazek

Podłoga w kuchni sucha, ale co to? Jakieś smugi i cała podłoga pomazana!
Obrazek
Obrazek

Za dużo płynu? Przecież była tylko łyżeczka.
Rozmazała plamę po zaschniętej wodzie po całym pomieszczeniu?
Laczki jakby się kleiły do kafli!
Hmm.

Jako że Scooba ma troszkę siły to wrzucę ją do WC 1,4m², ale z czystą wodą bez płynu, zalana do pełna włączyłem krótki program.
Roomba zagląda tam rzadko bo się nie mieści w zakamarkach, raczej raz w tygodniu mop, od soboty nie sprzątane więc nazbierało się kurzu i pyłków.

Po 20 minutach zameldowała koniec:
Obrazek

WC wolny od smug!

Zrolowane pyłki i kurze pozostały na podłodze, zdjąłem je ręcznikiem papierowym i strzepnąłem na blat,po opróżnieniu okazało się że ubyło około 60ml:

Obrazek

I panel dolny, kilka kulek więcej:

Obrazek

W kolejnym 3 cyklu wystarczyło jej mocy na 1 minutkę i zameldowała rozładowana baterię.

Przemilczę ocenę wyników do czasu kiedy nabiorę obiektywizmu i przeanalizuję co poszło nie tak. Jutro kolejny test na kuchni, też doleje płynu ale pół łyżeczki, tymczasem pozostawiam kuchnię bez poprawek, jutro Roomba i Scooba sie tym miejscem zajmą.

W tzw miedzy-czasie "nawarzyłem" pysznej ogórkowej a nie pamiętam gdzie wylałem brudną wodę ze Scooby :) Dziewczyny o 15:20 ocenią kuchnię i ogórkową (czy nie z płynem)

[ Dodano: 2012-06-27, 17:10 ]
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 cze 2012, 11:11 przez sondejm, łącznie zmieniany 2 razy.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 27 cze 2012, 16:23

zdjęcie w trakcie - obiecująco, po - już nieco gorsze wrażenia :roll:
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 27 cze 2012, 17:54

oj barb...będzie ciężko z tą Scoobą :mrgreen:
Roomba 780

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 27 cze 2012, 19:07

??
Scooba leciutka jest kilo cośtam + 370ml wody.

[ Dodano: 2012-06-28, 17:57 ]
Dziś kolejny dzień testów.

7:45, po 20h ładowania odłączyłem kabelek.

Zatem pół nakrętki (nie pół łyżeczki) płynu i do pełna ciepła woda, Power, Clean i jeździ. Pracowała kilka minut, zrobiłem kilka fotek zamykam drzwi do kuchni i wychodzę z córką, wiozę ją do przedszkola.
Tak Scoobkę zostawiam samopas, mam nadzieję że nic nie nabroi, choć jest bardzo mała i młoda.
Małe zakupy i wróciłem o 9:00. Scooba raczej zrobiła co miała zaprogramowane. Dziś kilka pojedynczych pomazań (około 8-10).

Obrazek

Pomimo że roomba dziś w kuchni nie jeździła ani mopem wczoraj nie poprawiałem, jest o niebo lepiej niż za pierwszym razem.
Kolejną porcję baterii zużyła na krótki program w łazience jak wczoraj, z 2 (słownie - dwiema) kroplami płynu, nie wiem jak długo jeździła bo pojechałem w teren. Jak wróciłem około 13:30 to było tam czysto, lśniąco i sucho, wylałem brudną - może 1/3 szklanki i zachlupotałem czystą- jest, niosę do WC i włączam program krótki, ciekawe ile pojeździ - pomyślałem. Jeździła 8 minut i "zdechła", małymi kroczkami wzmacnia się bateria, dziś o 7 minut dłużej (zakładając że program trwa zawsze tyle samo krótki jak i długi), a może długość programu pełnego jest zależna od ilości czystej wody?

Wczoraj celowo nie wspominałem o zachowaniu tej Scooba-nej myjki a dziś jej nie podglądałem, porównując do Roomb, na pierwsze wrażenie algorytm sprzątania bardziej przypomina R4xx niż R5xx i nawet często zmienia kierunek w pół drogi, u mojej 580 tego nie widziałem jeszcze, dodali jednak dość częste ruchy w kształcie ślimaka czego Roomby 4xx i 5xx nie robią (chyba że DirtDetect), użytkownicy większych modeli Scooba może rozpoznają ten algorytm dla mnie jest on bardzo podobny do testowanego niedawno PowerMeda ( był bardziej chaotyczny ale algorytm miał podobny - częste zmiany: ślimak, zygzak i krawędzie, pomimo kulawego wykonania i słabo dobranych przekładni).

Nawet nie pomyślałem o rozlanym soku, nie było czasu.

Dawać filmy Ze Scoobą?

CDN

[ Dodano: 2012-06-28, 18:26 ]
Tutaj widać że nie musi odbić się od przeszkody aby zakończyć ślimaka.

<object style="height: 390px; width: 640px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/DS8lGSiWlwM?ve ... ge"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/DS8lGSiWlwM?ve ... detailpage" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="360"></object>

A tutaj jak blisko ściany, a w zasadzie po ścianie (musi ją czuć) jeździ nowa Scooba 230, rysy, dużo rys na prawej stronie zderzaka.
<object style="height: 390px; width: 640px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/VfBXBfZ28NM?ve ... ge"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/VfBXBfZ28NM?ve ... detailpage" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="360"></object>

[ Dodano: 2012-06-30, 12:40 ]
Wczoraj i dziś w pierwszym cyklu obserwowałem Scoobę i weryfikowałem moje dotychczasowe wiadomości. Dlaczego miałem przeświadczenie że 230-ka najpierw nawadnia w drugiej fazie przeciera a w trzeciej zbiera wodę?
19:02 START

Dziś na długim programie jeździła 50minut a to co zastałem w kuchni to nie przypominało pracy wykonanej przez markę iRobot do którego mnie przyzwyczaiły R4xx i R5xx.

19:40 Jeździ i przeciera

Obrazek

Pomazańce były jeszcze mokre po 15minutach, na kaflach pozostało dużo wody i w fugach też.

19:55

Obrazek

i czekałem ok 30 minut nim wyschły.

Dokończyła w łazience około 18minut nim bateria wyszła.

[ Dodano: 2012-06-30, 15:16 ]
Po pierwszym zauroczeniu i wyidealizowanym obrazie urządzeń marki iRobot jestem lekko rozczarowany.
Technicznie dopracowany na najwyższym szczeblu lecz chyba zrobili go na siłę, aby do małych mieszkań ludzie wzięli.
Troszkę za lekki i jak już pozbędzie się połowy balastu to jego waga ma wpływ na jakość zbierania wody.
może za mocne sprężyny na kołach?
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 30 cze 2012, 15:06

sondejm pisze: Troszkę za lekki i jak już pozbędzie się połowy balastu to jego waga ma wpływ na jakość zbierania wody.
może za mocne sprężyny na kołach?
Zrób małe doświadczenie - zmierz prześwit między podłogą a dołem obudowy, kiedy ma pełny zbiornik i ten sam pomiar z pustym zbiornikiem. Ciekawe czy jest różnica w "przyleganiu"? Jeśli jest - może warto wprowadzić małe usprawnienie i dociążyć ją - jeśli ma to wpływ na zbieranie wody - powinno zadziałać.
Obrazek

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 30 cze 2012, 17:59

patrząc na te filmiki i zdjęcia mam wrażenie że zostawia za sobą tyle samo wody co duża
Roomba 780

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 02 lip 2012, 13:15

Dziś wrzucę jej na plecy z 20dag balastu, zobaczymy. W drugim cyklu będę mierzył prześwit i wleję połowę porcji wody.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 02 lip 2012, 13:35

a dlaczego chcesz lać połowę?
pomiar nie będzie zbyt wiarygodny jeśli zmierzysz pustą i w połowie napełnioną, albo inaczej: różnice mogą nie być wtedy duże i ewidentne, jeśli takowe występują
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 02 lip 2012, 15:17

Trzeźwo myślisz Barb, ja w tych upałach od 3 dni leję na krótki cykl pół wody, choć nigdzie to nie opisane, moje skłonności do oszczędności wypaczają testy ;)

[ Dodano: 2012-07-02, 16:20 ]
Mam jednak wrażenie że pierwsze dwa dni (jak rozpocząłem testy) były bardziej suche pomimo smug i pomazańców. Na pierwszy cykl lałem zawsze do pełna wody.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 02 lip 2012, 18:34

no to testuj teraz z pełnym bakiem, na oszczędności przyjdzie czas :-P
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 05 lip 2012, 16:02

Dziś zauważyłem jazdę po łuku.

<object style="height: 390px; width: 640px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/87tbOsltTTg?ve ... ge"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/87tbOsltTTg?ve ... detailpage" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="360"></object>

film w forum nie działa kliknij

Zdjęcie kółek i czyszczenie z niczego, nie pomogło. nadal jeździ po łuku, średnica około 7-8metrów, jakieś sugestie oprócz serwisu?

[ Dodano: 2012-07-05, 19:42 ]
Przejrzałem pierwsze filmy np Kuchnia1 (jak i z łazienki gdy załączyłem pierwszego dnia), tam też jeździ po łuku.
Na Youtube zdaje mi się że w tym filmie też:

<object style="height: 390px; width: 640px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/feqFqGCya0o?ve ... ge"><param name="allowFullScreen" value="true"><param name="allowScriptAccess" value="always"><embed src="http://www.youtube.com/v/feqFqGCya0o?ve ... detailpage" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="360"></object>
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 05 lip 2012, 18:51

widziałem już kilka innych filmików na YT, gdzie ten model jeździł po łuku - czyżby seryjna wada fabryczna? - a może "choroba wieku dziecięcego"?
Roomba 780

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 05 lip 2012, 19:16

powiedziałabym inaczej, ten typ tak ma, spójrzcie na swoje Roomby, to samo, gdzieś je zawsze znosi na któryś bok
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

ODPOWIEDZ