Co kupić

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
gregor1410
Posty: 9
Rejestracja: 04 mar 2012, 23:51
Lokalizacja: Wroc

Co kupić

Post autor: gregor1410 » 05 mar 2012, 0:04

Witam drodzy forumowicze. Jest to mój pierwszy post na forum :) Postaram się być konkretny. Stałem się szczęśliwym posiadaczem Roomby 780. Muszę powiedzieć, że odkurza idealnie, nawet z kątów, pod meblami. Jeździ faktycznie chaotycznie, sprząta około 20 min 1 pokój ale nie zostawia nic. Dopiero teraz zauważyłem co siedzi w fugach pomiędzy kaflami. Miałem tylko trochę problemów z ustawieniem lighthousów (Roomba wariowała przy próbie przejazdu przez drzwi) ale wkońcu poradziłem sobie. Tak zaciekawiła mnie "sprzątająca" robotyka, że jestem nastawiony na kupno kolejnego urządzenia - tym razem do mycia podłóg (wszędzie mam kafle + trochę paneli). I teraz pytanie do Was - co warto kupić. Scoobe 380/385 (nie wiem w zasadzie czym się różnią te 2 modele) czy Minta Evo. Pytam bo nie wiem co może być lepsze, szybsze i skuteczniejsze w sprzątaniu i jednocześnie niedrogie w eksploatacji. Opinie są generalnie podzielone. O ile co do Roomby jakoś przekonałem się od razu tak co do Scooby nie mam już takiej pewności czy to faktycznie sprzęt warty takich pieniędzy. Z tego co wyczytałem na forum to wyszły modele, zarówno Scooby (230) i bodajże Mint plus - pytanie czy warto poczekać na nie jakiś czas aż będą dostępne u nas czy kupić coś co jest na rynku do tej pory.

Bardzo proszę o pomoc w dobrze odpowiedniego sprzętu. Powierzchnia do mycia około 100m2. Można przedstawić jakieś wady/zalety sprzętów.

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 05 mar 2012, 8:40

witaj gregor na forum
co do pytań to jest ich sporo, postaram się na kilka szybko odpowiedzieć
na Minta Plus nie masz co liczyć w PL, chyba że ktoś sprowadzi lub gdzieś upolujesz zza oceanu
nowa scooba 230 pojawi się jeszcze w tym roku w PL, więc wybierając scoobę warto też rozważyć nowy model
jeśli chcesz mieć dokładnie umyte podłogi (kafle) to scooba będzie lepsza, jednak na panelach bym nie ryzykowała, scooba ma też tą wadę - musisz kupować dodatkowy płyn, co podnosi koszty eksploatacji
Mint Evo nie posprząta Ci gruntownie podłogi, on jest raczej przecierający (na co dzień OK, ale gruntownego czyszczenia nie załatwi) ale możesz go użyć spokojnie na panelach i nie potrzeba płynów, niestety wersja Evo nie ma pada nawadniającego jak wersja II czy Plus
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

gregor1410
Posty: 9
Rejestracja: 04 mar 2012, 23:51
Lokalizacja: Wroc

Post autor: gregor1410 » 05 mar 2012, 15:16

Dziękuje za odpowiedź. Faktycznie - przecierak jednak mnie nie przekonuje (technologia indoor GPS w tych mintach jest ciekawa - szkoda, że nie ma jej w Scoobie która jeździ tak jak chce :-) ). Do tej pory myte jest mopem ręcznie i te podłogi nie są jednak idealnie. Przecierak zrobi chyba to samo. Dodatkowo dochodzi tutaj pies któremu ciężko myje się łapy po przyjściu z podwórka (szczególnie po deszczach kiedy roznosi masę błota za sobą). Płyn do Scooby to akurat nie jest duży problem żeby kupić. Zastanawia mnie jednak ta 230 - wiem, że jest mała i dojeżdża w kąty ale też nie chce mi się jej co chwilę ładować (przeczytałem w opisach że na 1 naładowaniu myje 15m2 podłogi - chyba, że nie chodzi tutaj o ładowanie akumulatorowe a ładowanie "wodą" i płynem do mycia). Z tego co też widzę to Scooba 385 przeznaczona jest na raczej większe powierzchnie (czyli coś dla mnie) jednak nurtuje mnie fakt, że nie ma ona pewnie takich technologi jak 230. Na allegro można kupić używaną Scoobe już za 700 - 800 zł. Wyglądają jak nówki. I mam dylemat gdyż nie wiem czy sprzedaż używek na allegro spowodowany jest faktycznie tym jak piszą (że kupili coś innego itp) czy ona się jednak nie sprawdza i sprzedają aby nabyć Scoobe 230. No bo jakby nie patrzeć cena 230 w USA to około 300 $ a 385 to około 500$. Co przemawia na korzyść Scooby 385 a co na 230 ? I czy można tą 230 dostać w PL ?

kajo
Posty: 17
Rejestracja: 09 sty 2012, 18:38
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: kajo » 05 mar 2012, 17:47

Witam,
http://vimeo.com/27287764 mam tu ciekawy teścik scooby 230
http://translate.google.pl/translate?hl ... cooba-230/ tutaj cały test 230
NIestety nie znalazłem testu 385, ale mam nadzieję , że w jakimś stopniu ułatwi Ci wybór.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 05 mar 2012, 22:17

dodam, że z info jakie gdzieś przelotnie wpadły mi w oko to fakt iż nowy model scooby 230 nie pozostawia po sobie takiej ilości wody na podłodze jak to ma miejsce w starych modelach
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

gregor1410
Posty: 9
Rejestracja: 04 mar 2012, 23:51
Lokalizacja: Wroc

Post autor: gregor1410 » 06 mar 2012, 1:31

Dzięki za linki. Problem jednak w tym, że Scooba 230 nie jest u nas osiągalny. Czy w związku z tym warto kupić tą scoobe 385 czy lepiej poczekać? Czy może nie kupować scooby 385 za 1600 tylko wybrać tego mint-a z GPSem i poczekać aż 230 się pojawi? Generalnie zostawianie większej ilości wody (zależnie jak dużej - mam nadzieje, że nie kałuży) to nie jest duży problem , martwię się tylko o kawałek paneli bo po kaflach to może sobie lać.


Obejrzałem te filmiki i mam jakieś dziwne wrażenie, że po takiej scoobie mimo tego, że jest czysto to jednak zostaną maziaki czego w mincie pewnie się nie ujrzy. O ile na płytkach tego nie widać to wiem jak wyglądają panele po myciu babajagą w różne strony (czyli ala scooba) a jak wygląda mycie podłużnym mopem jak w mincie. Kurcze ale mam zgryz :) Boje się tylko że mint sobie nie bardzo poradzi z "piątkami" odbitymi przez psa na podłodze chociaż mop sobie radzi. Heh doradźcie coś proszę :)

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 06 mar 2012, 7:36

na Twoim miejscu wstrzymałabym się do półrocza z zakupem, bo pewnie pojawią się już te nowości
w międzyczasie możesz dokładnie przemyśleć temat i porządnie się zastanowić co jest Ci bardziej potrzebne i spełnia Twoje oczekiwania
Scooby mają latarnie, więc można zagrodzić miejsce, które ma być niedostępne
pamiętaj, że Mint myje wodą, a Scooba detergentem, Mint jest cichy, Scooba hałasuje
jeśli skłaniałbyś się ku Mintowi, to jednak rozważ II czy Plusa z tym zbiornikiem na wodę, bo moczenie szmatki jest dosyć uciążliwe

co do Minta, to ja używam i jeśli ślady psiaka są świeże, to bez wspomagania daje radę, jeśli zaschnięte, to też niby umyte i nie widać, ale jakbyś ultrafioletem poświecił, to pewnie byłoby co nieco, ja na takie zaschnięte dodatkowo wylewam nieco wody na takie miejsca i wtedy już nie ma problemu żadnego
jednak pamiętaj, że on tylko przeciera, jak mop myjący wodą

w Warszawie jest taki sklep co wypożycza sprzęt (robosklep), może warto przetestować przed zakupem, choć nie jest to tania impreza
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 06 mar 2012, 21:20

Hmmm... Może będę miał scoobe 5800 w niezłej cenie - jeszcze się nie zdecydowałem ale rozważam sprzedaż - mam za mała powierzchnię i żona mówi, że zgłupiałem żeby używać robota do mycia podłogi, która ona myje 5 minut ;)

Jej cała historia jest tutaj: scooba-5800-cztery-sygnaly-vt324,45.htm

Wymagała trochę dopieszczenia ale poza bateria i zbiornikiem okazała się urzadzeniem w bardzo dobrym stanie. Bateria jest nowa a nowy zbiornik można dokupić - ja używam na razie starego.
Obrazek

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 08 mar 2012, 8:23

to ja dodam swoje 3 grosze jako byly uzytkownik scooby i aktualny uztkownik evo.

do scooby wcale nie trzeba wlewac zadnego specjalnego plynu (no, mozna, ale nie trzeba) normalnie mozna stosowac ocet z woda. ja tak robilem zawsze - szczegolnie na kafle.

aktualnie uzywam evo (czyli odpowiednika minta na EU) i myje nim kafle.
problemow zadnych z tym nie ma.

plusy: cisza, cisza, cisza... i sucha podloga po przetarciu. to cos jak mopowanie.
minusy: czasem nie domyje super suchej plamy, ale to sie rzadko zdarza.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
lekwp
Robo Znawca
Posty: 398
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:08
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: lekwp » 08 mar 2012, 11:22

Mam 385. głośna jest to fakt niezaprzeczalny. Byłem sporo czasu napalony na 230 ale jak przeczytałem w specyfikacji to :Na jednym ładowaniu scooba umyje 14m2 podłogi w około 45 minut.. Zapał znikł. Specjalny enzymatyczny płyn w/g mnie "kasuje" część roztoczy , octu też używam jak wychodzę bo śmierdzi niemiłosiernie . W/g specyfikacji trzeba dać 15 ml na zbiornik. Minta nie znam. Moja opinia to : na moje 120 m2 tylko 385 bo "obcyndala 80m na jednym zbiorniku. Ja jednak nie puszczam jej na więcej niż 20-40m /zbiornik.
Na twoje 100 m2 czy 230 ? Musisz się dobrze nad tym zastanowić. A w ogóle to się wstrzymaj jak kupię drugą , to ci prześlę zobaczysz jak działa i wtedy zdecydujesz.

Pytanie ile jest kafli a ile paneli ?

gregor1410
Posty: 9
Rejestracja: 04 mar 2012, 23:51
Lokalizacja: Wroc

Post autor: gregor1410 » 08 mar 2012, 14:44

Paneli około 20m, reszta kafle. Czytam, że Scooba zostawia trochę wody na podłodze ale myje gruntownie, Mint zaś tylko przeciera ale inspiruje mnie indoor GPS w tym urządzeniu i mycie po liniach. Drażni mnie natomiast to, że nie można u nas kupić jeszcze Mint Plus-a a nie będę chodził za evo i podlewał mu wody pod szmatkę (dlatego myślę nad mint plusem). Szkoda,że nie wypuścili Scooby takiej jak 230-tka ale większej (coś jak 385) z funkcjami 230 i z systemem sterowania po GPS. To byłoby fajne rozwiązanie. Generalnie wychodzę z założenia, że skoro mint evo kosztuje np 1 tys zł to choćby ten mint plus kosztował i drugie tyle to i tak warto go kupić. Nie mam w zamiarze wydawać tysiąc złotych za robota za którym będę biegał z wodą (bo skoro na szmatce myje 25m2 to 4x będę mu musiał podlewać). Natomiast w mint plus mógłbym porozkładać northstar-a tak jak wirtualne latarnie do roomby i mam święty spokój.

Z tego co wyczytałem na forum chyba jakaś kobitka ("kleo...") załatwiła sobie Mint Plusa z USA. Nie ma nikogo zainteresowanego w USA albo w PL kto ściąga takie urządzenia i byłby mi w stanie sprzedać Mint Plus 5200 model z "C" czyli stacją dokującą? Wydaje mi się, że ten mint będzie chyba najlepszym rozwiązaniem, Scooba 230 nie wygląda mi jeszcze na dosyć dopracowaną (głównie chodzi mi o czas mycia). O ile tak jak pisałem - co do Roomby 780 to jestem zachwycony o tyle Scooba mnie nie przekonuje. Mint mimo tego, że przeciera byłby dla mnie już lepszym rozwiązaniem (ale właśnie ten mint plus który sam sobie pada nawadnia, ma funkcje pauzy itp). Chcę po prostu takiego robota jak Roomba, że go włączam i zapominam, że sprząta.

Awatar użytkownika
lekwp
Robo Znawca
Posty: 398
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:08
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: lekwp » 08 mar 2012, 15:51

" Chcę po prostu takiego robota jak Roomba, że go włączam i zapominam, że sprząta."
Ciężka sprawa , przynajmniej obecnie. ;-)

gregor1410
Posty: 9
Rejestracja: 04 mar 2012, 23:51
Lokalizacja: Wroc

Post autor: gregor1410 » 08 mar 2012, 17:28

lekwp pisze:" Chcę po prostu takiego robota jak Roomba, że go włączam i zapominam, że sprząta."
Ciężka sprawa , przynajmniej obecnie. ;-)
Przy Mint Plus i systemie nawigacji już nie taka ciężka :) Dlatego jeżeli ktoś jest w stanie ściągnąć mi tego typu sprzęt (nie chcę nic za darmo, zapłacę za fatygę) to proszę o kontakt.

Awatar użytkownika
lekwp
Robo Znawca
Posty: 398
Rejestracja: 21 lut 2011, 12:08
Lokalizacja: Cz-wa

Post autor: lekwp » 08 mar 2012, 17:35


Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 08 mar 2012, 18:16

gregor podzielam Twoją fascynację Mintem Plus, najważniejszą zaletą jest błoga cisza (w każdym Mincie)
jednak gdybyś kupował z jakiegokolwiek źródła, to pamiętaj, że posiada w zestawie tylko 1 kostkę nawigującą, więc jakbyś chciał mieć możliwość nawigacji pomiędzy 2 pokojami, to od razu pomyśl o dodatkowej
zastanawia mnie dlaczego chcesz kupować ze stacją, czy to się opłaca?
przecież Mint sam się nie wpakuje na ładowarkę, tylko będziesz musiał go tam umieścić i w sumie to i tak tylko 2 godziny ładowania mniej w stosunku do tej bez bazy, 2 zamiast 4 (jak dla mnie niewielka różnica), w końcu w Plusie jest znacznie powiększona powierzchnia sprzątania
co do sprowadzania to Dafi miał niedawno do sprzedania Minta II, może podpytaj jego
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

ODPOWIEDZ