jaki odkurzacz wybrać??? - 2013

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Zablokowany
jaszonka
Posty: 40
Rejestracja: 25 sie 2013, 21:46
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: jaszonka » 09 lis 2013, 15:01

Nie sądzę, że forum jest opanowane przez handlarzy :)
Raczej przez użytkowników irobotów, którzy mają czas i chęci (a tych w obecnym świecie jak na lekarstwo) pomagać takim nowicjuszom jak ja!
Zajrzałam tu zielona w temacie, dostałam bardzo miłe i wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie moje naiwne pytania, nadal zaglądam i doczytuję ciekawe uwagi, opinie i oceny i wiem, że w przypadku problemów znajdę tu pomoc.

Moje pytanie-kogo skrzywdziłam-było raczej przekornym żartem, bo gdybym nie liczyła każdej złotówki z radością zasiliłabym w/wym przedsiębiorczość :)) A zresztą, przy następnej roombie - kto wie ;-)
Jakby nie wymyślać to.. roomba :)

Rafał
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2013, 18:50
Lokalizacja: Białystok

Roomba 780 czy Navibot Corner Cleaner czy inny?

Post autor: Rafał » 22 lis 2013, 19:01

Witam wszystkich!

Zamierzam kupić robota odkurzającego - wstępnie rozważam iRobot Roomba 780 lub Samsung Navibot Corner Cleaner VR10F71UCBC.
Mam do Was prośbę o pomoc w wyborze - może coś zupełnie innego niż te dwa.

Mam w związku z tym kilka pytań.

Czy jest różnica jeżeli chodzi o umiejscowienie bazy? Zależy mi, żeby raz to ustawić, zaprogramować sprzątenie na 2-3 razy w tygodniu i nie ustawiać przed każdym sprzątaniem.

Czy baza może stać pod jakimś meblem np. komodą, łóżkiem?
Czy gdybym ustawił bazę głębiej pod łóżkiem, to Navibot potrafiłby się odnaleźć? Czy nie uznałby łóżka jako sufitu?

Na podłodze mam deski sosnowe. Jeżeli bazę chciałbym ustawić w poprzek desek? W instrukcji są informacje, że Navibot w takiej sytuacji może mieć problemy z powrotem do bazy - czy ktoś tego doświadczył na deskach lub panelach? Czy Roomba może też mieć taki problem?

Czy jest różnica w obsłudze filtrów (możliwość czyszczenia czy konieczność wymiany)?

Moje mieszkanie ma 52m2 więc domyślam się, że obydwa roboty bez problemu je posprzątają na jednym ładowaniu (przynajmniej dopóki baterie będą ok. Czy różnice typów baterii są waszym zdaniem istotne?-Navibot ma chyba litowo-jonową).

Dołączam plan mieszkania z meblami.
Roboty zmieszczą się pod łóżkiem i komodami (to te ciemne prostokąty), tylko czy zechcą tam wjeżdżać? Gdzieś natknąłem się na informację, że jakiś Navibot nie chciał wjeżdżać tam, gdzie spokojnie mieściła się jakaś Roomba o 2 cm. wyższa.

Czy przy moim rozkładzie mieszkania dla któregoś z tych robotów potrzebne będzie ustawianie latarni?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Rafał
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
anwali
Uświadomiony
Posty: 135
Rejestracja: 17 kwie 2010, 9:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: anwali » 23 lis 2013, 8:43

Roomba poradzi sobie bez latarni, ale było by lepiej gdyby jedna stała w drzwiach do sypialni.
Baza może stać pod łóżkiem, ale nie w kącie żeby "światło" nie świeciło wąskim snopem :-)

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 23 lis 2013, 21:32

Witaj na forum Rafale.
Rafał pisze:Czy jest różnica jeżeli chodzi o umiejscowienie bazy? Zależy mi, żeby raz to ustawić, zaprogramować sprzątenie na 2-3 razy w tygodniu i nie ustawiać przed każdym sprzątaniem.
Jak raz ustawisz, to raczej już potem nie przestawiasz. Najważniejsze to znaleźć to najbardziej odpowiednie miejsce w mieszkaniu, żeby sprzątanie było efektywne, a robot nie przeszkadzał.
Czasami jest to kilka podejść, a czasami utrafi się od razu.
Czy baza może stać pod jakimś meblem np. komodą, łóżkiem?
W przypadku Roomby czy Neato tak, Samsunga nie testowałam to nie wiem.
Rafał pisze:Na podłodze mam deski sosnowe. Jeżeli bazę chciałbym ustawić w poprzek desek? W instrukcji są informacje, że Navibot w takiej sytuacji może mieć problemy z powrotem do bazy - czy ktoś tego doświadczył na deskach lub panelach? Czy Roomba może też mieć taki problem?
Dla Roomby nie ma to żadnego znaczenia.
Rafał pisze:Czy jest różnica w obsłudze filtrów (możliwość czyszczenia czy konieczność wymiany)?
Zależy co kupisz, nawet w przypadku Roomby jest w tym różnica pomiędzy modelami serii 5xx, 6xx, 7xx i 8xx filtry są różne w różnych seriach. W jednych są hepa (trzeba wymienić) w innych są zwykłe (można "wyprać").
Rafał pisze:Moje mieszkanie ma 52m2 więc domyślam się, że obydwa roboty bez problemu je posprzątają na jednym ładowaniu (przynajmniej dopóki baterie będą ok. Czy różnice typów baterii są waszym zdaniem istotne?-Navibot ma chyba litowo-jonową).
Powierzchnia spokojnie do ogarnięcia.
Powiedziałabym, że w jakości sprzątania to raczej ma niewielkie lub żadne znaczenie.
W żywotności baterii czy parametrach bardziej.
Rafał pisze:Roboty zmieszczą się pod łóżkiem i komodami (to te ciemne prostokąty), tylko czy zechcą tam wjeżdżać? Gdzieś natknąłem się na informację, że jakiś Navibot nie chciał wjeżdżać tam, gdzie spokojnie mieściła się jakaś Roomba o 2 cm. wyższa.
Z Roombą nie będzie problemu jeśli tylko się zmieści.
Jeśli np. masz czarne podłogi/dywany/wykładziny, to gdybyś kupował Roombę upewnij się, że ona je obsłuży, bo nie każdy model to potrafi.
Czy przy moim rozkładzie mieszkania dla któregoś z tych robotów potrzebne będzie ustawianie latarni?
Nie wydaje mi się to jakoś szczególnie konieczne.
Układ jest dosyć prosty i odkurzacz powinien sobie spokojnie poradzić bez. Jestem zdania, że nie trzeba przepłacać jeśli nie ma potrzeby.
Można się ewentualnie zastanowić nad 1, ale jak pisałam bez tego doskonale sobie da radę.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

maksvice
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2013, 16:31
Lokalizacja: katowice

Post autor: maksvice » 02 gru 2013, 16:59

Witam wszystkich.
Jak większość zadających pytania na niniejszym forum jestem na etapie wyboru sprzętu. Tak naprawdę zależy mi na robocie myjącym podłogi ale jak zdążyłem się już zorientować np. scooba 390 nie da sobie rady z zebraniem brudów przed myciem, stad pomysł na kupno obydwu urządzeń - do odkurzania i mycia. Urządzenia będą wykorzystywane na 3 piętrach, każde po ok 80 m2, na dwóch są panele, na jednym granitowe płytki (chłoną wodę). Dwa piętra są otwarte, na jednym są osobne, zamykane pomieszczenia. Po całym domu buszują pies, kot i dwójka dzieci, do tego na dole (tam gdzie granitowe płytki) strasznie nosi się brud zarówno od strony wejścia, jak i ogrodu, do tego gdy mocniej zaświeci słońce na płytkach odbijają się wszystkie ślady np: psich łap.
Na stronie irobot widziałem zestawy scooba 390 + roomba 770, niestety dość drogie. Proszę o podpowiedź w jakim mam iść kierunku, co do myjącej scooby 390 chyba jestem przekonany ale odkurzacz nie wiem jaki. Fajny jest model roomba 780 ale czy jest mi taki potrzebny, no i po co mam wydawać tyle kasy na sprzęty jak można trochę zaoszczędzić i resztę wydać znacznie przyjemniej.
Będę niezmiernie wdzięczny za podpowiedź.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 02 gru 2013, 17:20

Wypożycz scoobę zanim kupisz....żebyś nie był rozczarowany....tym półproduktem.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 02 gru 2013, 19:42

Witaj,
Czy jesteś absolutnie przekonany, że odkurzacz lejący wodę będzie odpowiedni na panele :?:
Upewnij się u sprzedawcy, że wytrzyma takie zabiegi.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 02 gru 2013, 19:47

Czuję się wywołany do tablicy, w lecie ok, odparowuje szybko, w zimie.... tak jak w zimie..
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 02 gru 2013, 19:53

No właśnie, a czy jest 100% pewność, że panele są szczelne i woda ze Scooby nie spowoduje przymusowej wymiany podłogi?
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

maksvice
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2013, 16:31
Lokalizacja: katowice

Post autor: maksvice » 02 gru 2013, 21:24

OK., panele na pewno nie są szczelne ale teraz przecież też je myję mokrym mopem/szmatą. Czy scooba, aż tak leje wodę. jeżeli nie scooba 390 to co do mycia ? No i jaki odkurzacz do samego odkurzania ?

[ Dodano: 2013-12-02, 21:28 ]
pawel2m pisze:Wypożycz scoobę zanim kupisz....żebyś nie był rozczarowany....tym półproduktem.
W katowicach i najbliższej okolicy nie znalazłem miejsca do wypożyczenia. Rozumiem, że najbliższy będzie Kraków ?! ;-)

TomeC
Administrator
Posty: 168
Rejestracja: 26 wrz 2008, 21:13
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: TomeC » 02 gru 2013, 21:31

Witaj,
Ja osobiście chciałbym aby wypowiedział się jakiś użytkownik, któremu Scooba zniszczyła podłogę... Fakt zostawia wodę, ale ma także tryb suszenia.
Myślę, że podłogę może Ci zniszczyć awaria rury z wodą gdy Cię nie ma w domu przez pół dnia, ale nie Scooba :)
Ale działanie jak napisał Paweł lepiej sprawdzić przed zakupem :)
Dawaj an priv. Mam Scooby na wypożyczenie :)
ROBOTY STAJĄ SIĘ BLIŻSZE...

Awatar użytkownika
GRZECH
Robo Koneser
Posty: 948
Rejestracja: 12 gru 2010, 19:42
Lokalizacja: ŚLĄSK

Post autor: GRZECH » 02 gru 2013, 22:36

Mam u siebie panele i nie odważył bym się użyć na nich Scooby.
Za bardzo leje wodę a na koniec niedokładnie odsysa wodę. Więc pozostawia mokre ślady.

Z moich obserwacji wynika iż mniej inwazyjnym robotem dla paneli była by Braava.
---
GRZECH
Roomba 625 (PRO), Scooba 385, Neato XV-15 SW:2.4 '2011 [vel marysia].
Neato XV-15 SW:3.2.18755 '2013 [vel magda]
'2022- Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro [vel Mia]


Nie dyskutuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 02 gru 2013, 22:56

Tak po nowemu Braava a do niedawna stary Mint+ sprawdził się u mnie, ten z padem ze zbiorniczkiem jak i ten co ma pada w którego się wkłada mokrą ścierkę (ta druga opcja na małe powierzchnie).
Bierz, wypożyczaj sam ocenisz. Jeśli mocno zabrudzone to przecieranie mintem/braavą/scoobą230 nie wystarczy, trzeba Scoobę3xx.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

kuba__s
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2013, 18:08

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2013

Post autor: kuba__s » 05 gru 2013, 19:13

Cześć,
proszę o pomoc przy wyborze odkurzacza. Warunki jakim będzie musiał sprostać:
- powierzchnie to głównie parkiet, panele oraz płytki;
- dywanów na razie brak, ale może się pojawić za jakiś czas nieduży dywanik o włosiu max 1cm;
- zwierzęta brak, ale jest szansa na pojawienie się kota o długim włosiu;
- długowłosa kobieta :) ;
- mieszkanie 60 m2 (bez pomniejszania o meble);
- w jednym pokoju wiszą firany do ziemi;
- robot musi mieć harmonogram; nikt go nie będzie przenosił i zapuszczał;
- powinien być nowy na gwarancji;

Czy w mieszkaniach max. 60 m2 mogą się przydać latarnie :?: Pytam, ponieważ robot za jakiś czas pewnie zmieni miejsce zamieszkania.

Czy filtr HEPA występuje tylko w serii 7xx i czy w ogóle się sprawdza :?:

Rzut aktualnego mieszkania poniżej (robiony w Excelu :-P ).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: jaki odkurzacz wybrać??? - 2013

Post autor: pawel2m » 05 gru 2013, 20:55

No cóż.. hmm warunki niby idealne, ale słabo bez latarni to widzę. Może w trybie DOCK by zdołał objechać wsjo . Harmonogram dopiero od 650 a to już 1500 za w zasadzie golasa który latarni nie obsługuje.Za 2045 już z kolei 780 z latarniami i Hepą (Hepa tylko w 7xx).

Nijak się kupno nowego nie kalkuluje, no gdyby 650 miala latarnie.... ale gdyby ciotka miała wąsy to by była wujkiem.

Ja zawsze obstaję przy refurbie, jakaś mało używana 560 z latarniami nowym wózkiem aku i aerovakiem i za 999 masz wypas. Jeśli nie chcesz 780 oczywiście. Co prawda gwarancja będzie tylko na aku, moduł i kosz, ale tam w zasadzie nie ma sie co popsuć. Awarie płyt są mega rzadkie, najczęściej występują z powodu zalania, wilgoci itp.

Ten model praktykuje wśród znajomych i wszyscy zadowoleni.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Zablokowany