jaki odkurzacz wybrać??? - 2013

modele, testy, recenzje, opinie

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Zablokowany
Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

jaki odkurzacz wybrać??? - 2013

Post autor: barbapuppa » 30 gru 2012, 21:52

Ponieważ nowy rok tuż, tuż... więc trzeba i na forum zrobić mały porządek.

Otwieram temat roku 2013 i proszę tutaj kontynuować wątki lub wpisywać nowe poczynając od 1 stycznia 2013 roku :mrgreen: :arrow:
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Jastrzomb
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2013, 17:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jastrzomb » 07 sty 2013, 17:48

Witam
To ja zaczne ten watek :)
Chce kupic swoj pierwszy roboodkurzacz, a mam dosc nietypowego ksztaltu mieszkanie (jak w zalaczniku). Do tego dochodzi jeszcze kilka innych pokoi (ale sa na pietrze lub za 3cm progiem), wiec tam bede zanosil odkurzacz recznie.
Zastanawiałem sie nad 3 modelami Roomby: 581, 770, 780. Czy przy tym ksztalcie pomieszczenia potrzebuje latarni, czy obędzie sie bez nich ? ktory model najlepiej posprząta sierść (taka krotka, sztywna ale w duzych ilosciach :)). Czy miedzy modelami bedzie roznica w jakosci sprzatania, szczegolnie w rogach? Koszt uzywania dla wszystkich jest taki sam?

Mala legenda:
- na pomaranczowo zaznaczylem gdzie chcialbym postawic dock
- na czarno zaznaczona jest czarna blacha (pod kominkiem)
Będę wdzięczny za wszelka pomoc w wyborze i każdą uwagę.

Z gory dziekuje i pozdrawiam
Jastrzomb
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

piokrza
Robot Master
Posty: 2193
Rejestracja: 23 sie 2012, 21:10

Post autor: piokrza » 07 sty 2013, 17:54

Całkowita powierzchnia jest na tyle mała, że jeśli tylko nie zagracona ale otwarta i przynajmniej idąc przez środek pusta, to Roomba poradzi sobie z nią bez użycia latarni. Każdy model z serii 700 jest dostosowany do zbierania najdrobniejszego pyłu i ma tą funkcję udoskonaloną w stosunku do serii 500 (nowy AeroVac), a także zalecany dla osób posiadających zwierzaki. Koszty utrzymania modeli serii 700 są takie same - różnica polega tylko na wyposażeniu dodatkowemu (które można de facto dokupić), oraz funkcjach (obsługa latarni, optyczny czujnik brudu, czujnik zapełnienia). Ponoć Roomba 780 lepiej sprząta wzdłuż ścian i dłużej tam koncentruje swoją uwagę niż 581 - ja tego nie potwierdzę, ale chyba użytkowniczka barbapuppa już tak.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 22:56 przez piokrza, łącznie zmieniany 2 razy.
Testował: Roomba 620 780 782e 870 980 Scooba 230 5800 385 390 450 Braava 320 240 Samsung SR8855 SR8895 SR8980 SR10F71 Neato XV-11 XV-15 Electrolux ZA2.0 Vileda 100 Virobi Dyson 360 Eye Hobot 168 188 268 https://www.youtube.com/Roomba02

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 07 sty 2013, 19:42

piokrza pisze: Koszty utrzymania modeli serii 700 są takie same - różnica polega tylko na wyposażeniu dodatkowemu (które można de facto dokupić), oraz funkcjach (obsługa latarni, optyczny czujnik brudu, czujnik zapełnienia).

Lecz 780-tka ma filtry HEPA, które ze względu na swą konstrukcję i strukturę nie dają się "wyprać" więc 3-4 razy w roku trza ten smród unicestwić poprzez wymianę na nowe, a cena eksploatacyjna na rok to około 100zł.
Jednak za serią 7xx przemawia czas sprzątania około 240 minut na jednym ładowaniu, a to może być przydatne, bo autor postu nie napisał ile ma tych pozostałych metrów o których tylko wspomniał że są na piętrze lub za 3cm progiem. To co na szkicu to obskoczy każdy model bez latarni poniżej 2godzin, energii pozostałej jednak nie wystarczy na wiele metrów a ponowne ładowanie trwa około 3h.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Jastrzomb
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2013, 17:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jastrzomb » 07 sty 2013, 20:44

A ten filtr z 581 daje sie wyprac ? to nie zmniejszy jego skutecznosci ?

Pozostalych pokoi to ok 80m2 wiec na jednym ladowaniu i tak mu sie nie uda. Ale te pokoje to raz na tydzien chce sprzatac wiec nie ma problemu (glowne pomieszczenie chcialbym codziennie ze wzgledu na siersc psa)

A z siersci latwiej bedzie czyscic 581 czy 7xx, a moze tak samo sie czysci?

Mam jeszcze dodatkowe pytanie pomocnicze, jaki jest poziom hałasu takiego robota, da sie w sasiednim pokoju spac ? :)

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 07 sty 2013, 21:10

Jastrzomb pisze:A ten filtr z 581 daje sie wyprac ? to nie zmniejszy jego skutecznosci ?
Mam pół roku AeroVac a tam filtr troszkę inny niż w zwykłym koszu i jeszcze nie prałem, kilka uderzeń filtrem w kosz na śmieci i montuję ponownie, wąchanie przechodzi pozytywnie, okazyjnie muszę nabyć a stary wypiorę i napiszę.
Jastrzomb pisze:Pozostalych pokoi to ok 80m2 wiec na jednym ladowaniu i tak mu sie nie uda. Ale te pokoje to raz na tydzien chce sprzatac wiec nie ma problemu (glowne pomieszczenie chcialbym codziennie ze wzgledu na siersc psa)
A tu się mylisz R7XX da radę te 120m w jednym cyklu, lecz raz na tydzień to trzeba będzie opróżnić pojemnik w połowie cyklu bo pewnie będzie krzyczała że pełny. Szybko Ci się spodoba i będziesz zapuszczał codziennie.
Jastrzomb pisze:A z siersci latwiej bedzie czyscic 581 czy 7xx, a moze tak samo sie czysci?
Raczej ważny jest rodzaj sierści mniej model Roomby.
Mam jeszcze dodatkowe pytanie pomocnicze, jaki jest poziom hałasu takiego robota, da sie w sasiednim pokoju spac ? :)
da się i nawet ciche chrapanie będzie można usłyszeć, producent chyba podaje poniżej 60db.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Jastrzomb
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2013, 17:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jastrzomb » 07 sty 2013, 21:26

Te 80m2 to jest w 5 pokojach porozdzielanych wysokimi progami (ok 3cm), wiec znajac swoje lenistwo :) czesciej niz raz w tyg nie bedzie mi sie chcialo nosic malenstwa :)

Slyszalem ze 581 ma gorzej zabezpieczone walki od 7xx ale nie wiem czy to prawda ?

Do 581 powinienem jeszcze dokupic aerovac -lepiej sie spisuje z sierscia ?

A o co chodzi z 780 gdzie jest zapisane w zestawie:
-Dodatkowa szczotka boczna
-Dodatkowy zestaw szczotek (szczotka z włosia, szczotka gumowa)
to sa czesci zapasowe czy dodatkowe akcesoria

polrobotics
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 1
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:05
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: polrobotics » 08 sty 2013, 11:35

Kolego tutaj sobie obejrzyj różnicę pomiędzy zielonym, a szarym modułem: szczotki-od-7-serii-do-5-serii-i-na-odw ... ht=modu%B3
Co do 780 to są szczotki zapasowe.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 08 sty 2013, 13:17

Witaj.
Jeśli będziesz codziennie zapuszczał, to nie ma potrzeby użycia latarni, bo wcześniej czy później obskoczy każdy kąt.
Faktycznie seria 7xx, a przynajmniej 780 którą testowałam częściej skupia się na sprzątaniu wzdłuż ścian, niż modele serii 5xx.
Rogów dokładnie żadna Roomba Ci nie posprząta (ani żaden inny dostępny robot na rynku), zawsze pozostaną drobne niedoróbki, ale to można przeżyć.
Za serią 7xx przemawia u Ciebie właściwie tylko kwestia czarnej blachy koło kominka, bo modele 5xx niestety na czarne nie wjeżdżają (nie wiem jak to jest w 6xx) i góra posiadające 5 pokoi, które trzeba niezależnie posprzątać - długa bateria konieczna lub sprzątanie selektywne kilku pokoi w 1 dzień i reszty w drugi.
Co do filtra AeroVac (przy psie to konieczność w serii 5xx) przy 581 to nie trzeba prać, można użyć tradycyjnego odkurzacza i też będzie OK. Ja co jakiś czas piorę, nie zauważyłam negatywnych skutków.
Hepa prać się nie da, trzeba wymieniać na nowy.
Od serii 6xx (poza 625) są wprowadzone szare wózki, które podobno lepiej zabezpieczają wnętrzności, jednak nawet ta zmiana nie zabezpiecza w 100%.
Akcesoria, które wymieniasz to części zapasowe, przeważnie w każdym modelu coś jest dodatkowo, ale nie są to jakieś oszałamiające koszty jeśli chodzi o dokupienie, więc nie sugerowałabym się za bardzo ich ilością przy zakupie.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Jastrzomb
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2013, 17:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Jastrzomb » 08 sty 2013, 16:46

Bardzo dziekuje za pomoc.

Kusi mnie zakup 581 - jednak to kilka zl zostaje w kieszeni. Z drugiej strony nowszy model 7xx (beda do niego dluzej czesc zamienne i serwis), lepsze efekty sprzatania i wytrzymalsza bateria, a Hepa nie jest tak strasznie droga, mozna ta stowe na rok wydac.
Musze sie z tym przespac :)

Jeszcze raz dziekuje za pomoc.

[ Dodano: 2013-01-08, 22:37 ]
Mam jeszcze 2 pytania, moze dla kogos wydawac sie glupie ;) ale:
- widzialem na filmikach ze odkurzacz czesto sie odbija od mebli, scian itp. Zdarzylo sie Wam ze narobil jakis szkod - obil jakis mebel albo zrzucil cos
- czy dla odkurzacza jest roznica czy w pokoju sie jasne swiatlo, czy jest ciemno, a moze nie ma to zadnego znaczenia ?

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 09 sty 2013, 1:47

ad.1. W czasie gdy stoi choinka bywa że jest przestawiona na trójnogu i parenaście cm innych szkód nie zanotowałem, porostu nie zauważa skosu nóżek i nieraz wjedzie z impetem bez spowolnienia.
ad.2. Światło dla Roomby jest bez znaczenia
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

juke1
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2013, 15:13
Lokalizacja: ostrów wlkp.

Post autor: juke1 » 09 sty 2013, 15:26

Witam,
chcialabym zakupic roombe, ale niekoniecznie potrafie sie zdecydowac ktora. Czy model bez latarni sobie poradzi czy musi byc z. Czytala tez o filtrach - Jak czesto nalezy wymieniac filtr hepa w modelach 7xx Cenia nie gra duzej roli.
Moze neato ?
Chcialabym dobry niezawodny produkt.
Rozklad pomieszczen ponizej. Parter do sprzatania pomieszczenia 3,5,2 otwarte bez drzwi i dywanów - plytki i panele - pow. ok.60m2 . Poddasze pokoje i lazienka pom. 1,2,3,4,5 drzwi panele i dywaniki - pow. ok 60m2. Mebli niewiele.
Nie mam psa.

Z góry dziekuje,
pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
mia
Posty: 27
Rejestracja: 29 sty 2013, 7:50
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: mia » 29 sty 2013, 8:02

witam, tez zastanawiam się nad robotkiem, ktory mnie wyręczy. Mam wlasnie swiezy dom ok 130m2 w dwoch poziomach (wlasciwie jeszcze nie do konca ukonczony) i przedwczoraj padl stary tradycyjny odkurzacz.. a ze od dawna chcialam zeby po domu cos jezdzilo, zaczelam sie zastanawiac czy juz nie przyszedl czas na cos automatycznego. Problem jest taki ze na razie jest bardzo duzo roznych wydatkow i na razie moglabym na to przeznaczyc te 700 - 800 zl.. w zwiazku z tym mam pytanie - czy np cleaner 610 ma sens? czy lepiej na razie kupic tradycyjny (ktory rozumiem i tak musi byc w domu, tak?) i odczekać az bedzie mnie stac na cos lepszego? czy moze rzeczywiscie zeby przyoszczedzac codzienny czas to na razie kupic cleanera?
W domu jestem tylko ja z mężem i dwa koty. Normalnie jeszcze w mieszkaniu odkurzałam 3 razy w tygodniu, żeby było przyzwoicie, ale jak pomyślę że mam poświęcać tyle czasu teraz kiedy trzeba tyle porobić (malowania, listwy itd) to nie do końca mi się uśmiecha... Nie planuję żadnych dywanów, wszędzie mam prawie panele oprócz przedpokoju i łazienkach. Zadnych progów.
bylabym wdzieczna za wasze opinie..

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 29 sty 2013, 8:47

mia pisze:witam, tez zastanawiam się nad robotkiem, ktory mnie wyręczy. Mam wlasnie swiezy dom ok 130m2 w dwoch poziomach (wlasciwie jeszcze nie do konca ukonczony) i przedwczoraj padl stary tradycyjny odkurzacz.. a ze od dawna chcialam zeby po domu cos jezdzilo, zaczelam sie zastanawiac czy juz nie przyszedl czas na cos automatycznego. Problem jest taki ze na razie jest bardzo duzo roznych wydatkow i na razie moglabym na to przeznaczyc te 700 - 800 zl.. w zwiazku z tym mam pytanie - czy np cleaner 610 ma sens? czy lepiej na razie kupic tradycyjny (ktory rozumiem i tak musi byc w domu, tak?) i odczekać az bedzie mnie stac na cos lepszego? czy moze rzeczywiscie zeby przyoszczedzac codzienny czas to na razie kupic cleanera?
W domu jestem tylko ja z mężem i dwa koty. Normalnie jeszcze w mieszkaniu odkurzałam 3 razy w tygodniu, żeby było przyzwoicie, ale jak pomyślę że mam poświęcać tyle czasu teraz kiedy trzeba tyle porobić (malowania, listwy itd) to nie do końca mi się uśmiecha... Nie planuję żadnych dywanów, wszędzie mam prawie panele oprócz przedpokoju i łazienkach. Zadnych progów.
bylabym wdzieczna za wasze opinie..
Nie kupuj zadnych podróbek, poszukaj fajnej używki np 560, 581 są na allegro i wszystko bedzie ok.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 29 sty 2013, 11:11

Ja też wolałabym kupić używany porządny odkurzacz aktumatyczny, niż coś co markuje sprzątanie.
Choć wydaje mi się, że tradycyjny odkurzacz też będziesz musiała zakupić, bo żaden automat pajęczyn z sufitu nie wciągnie, chyba że masz pewność, że pająki w Twojej okolicy nie mieszkają.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Zablokowany