Formowanie baterii lub jej odswiezenie

opis parametrów baterii do iRobot roomba i scooba

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Awatar użytkownika
bogaskilop
Posty: 37
Rejestracja: 11 paź 2011, 17:06
Lokalizacja: lodz
Kontakt:

Post autor: bogaskilop » 27 paź 2011, 13:45

Mam pytnaie chce zamowic sobie akumulatorki wlasnie na nowa baterie i tyu pytanie jaka max pojemnosc moge stosowac dla roomby zeby zasilacz seryjny dal rade to jakos sensownie w czasie naladowac do pelna ?

Chinczyk mi oferuje 5000mah ogniwa tylko czy zasilacz od roomby to pociagnie ?
Roomba 580

( w planach Scooba 385/390 lub Mint plus :P )

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 27 paź 2011, 17:02

Nie ma problemu chińskie 5000mAh będą miały około 3000mAh max4000mah pojemności rzeczywistej .
Zasilacz ma ograniczenie prądowe pociągnie każde baterie ( zawsze będą ładowane prądem około 1,25A ) w zależności od pojemności może jedynie wydłużyć się czas ładowania.

Awatar użytkownika
bogaskilop
Posty: 37
Rejestracja: 11 paź 2011, 17:06
Lokalizacja: lodz
Kontakt:

Post autor: bogaskilop » 28 paź 2011, 8:39

dafi, i tu sie mylisz.

Nie wiem skad ten "mit" ze produkt z chin jest zly lub ma duzo mniej mah. Za dlugo zajmuje sie szukaniem i sciaganiem rzeczy z chin na te bajki.

Na bank wiekszosc baterii i sprzetow ktore masz w domu jest made in china :P BTW jak wezmiesz i odwrocisz latarnie to nawet na niej jest made in china :P akurat wcozrja jak robilem fotki latarni to zwrocilem na to uwage.

Dwa jest tylko paru producentow baterii reszta kupuje od nich i robi nadruki trzeba wiedzeic gdzie i od kogo kupic :) i tyle (doswiadczenie zdobyte w bojau tzn sprowadzanie baterii LI-pol)
Roomba 580

( w planach Scooba 385/390 lub Mint plus :P )

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 28 paź 2011, 10:26

Ja mam zupełnie inne doświadczenia z akumulatorami ściąganymi z chin . Natomiast wiem ze 4600 mAh maja bardzo nieliczne firmowe cele sub-c , ale koszt zakupu przekroczy koszt zakupy gotowej baterii do roomby.

iurabos
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:07
Lokalizacja: Kisielów k/Skoczowa
Kontakt:

Re: Formowanie baterii lub jej odswiezenie

Post autor: iurabos » 12 sty 2012, 16:12

Mystic pisze:Postanowilem napisac tego posta bo ciagle macie problemy ze zrozumieniem tematu i pytacie.

Mam nadzieje, ze ten post zamknie temat raz na zawsze..
Tak bym chciał, ale ja mam Rombę SE i tam jest SPOT, CLEAN I MAX, więc nie wiem co mam nacisnąć. Mam tez pytanie co do (chyba) mosfetów - ładuje się w nieskończoność i jak odłączę i próbuję uruchomić w trybie CLEAN, to od razu słysze melodię - brak prądu i widzę "czerwone" zasilanie

Tomek
Roomba SE

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Re: Formowanie baterii lub jej odswiezenie

Post autor: Mystic » 12 sty 2012, 16:16

iurabos pisze:
Mystic pisze:Postanowilem napisac tego posta bo ciagle macie problemy ze zrozumieniem tematu i pytacie.

Mam nadzieje, ze ten post zamknie temat raz na zawsze..
Tak bym chciał, ale ja mam Rombę SE i tam jest SPOT, CLEAN I MAX, więc nie wiem co mam nacisnąć. Mam tez pytanie co do (chyba) mosfetów - ładuje się w nieskończoność i jak odłączę i próbuję uruchomić w trybie CLEAN, to od razu słysze melodię - brak prądu i widzę "czerwone" zasilanie

Tomek
no jak masz pytanie, to pytaj.... ale w odpowiednim watku - Zibid opisal problem co gdzie i jak. przelutuj i bedzie dzialac. resetownaie ukladu, formowanie baterii nie ma senu..bo sie nie robi ;) skoro laduje sie w nieskonczonosc znaczy ze sie wogole nie laduje, wiec mofsety. znajdz wlasciwy post i tam laduj co ci lezy na sercu.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Re: Formowanie baterii lub jej odswiezenie

Post autor: ZibiD » 12 sty 2012, 19:13

iurabos pisze:ładuje się w nieskończoność i jak odłączę i próbuję uruchomić w trybie CLEAN, to od razu słysze melodię - brak prądu i widzę "czerwone" zasilanie

Tomek
Lekarstwo na Twój problem znajduje się TUTAJ

iurabos
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:07
Lokalizacja: Kisielów k/Skoczowa
Kontakt:

Re: Formowanie baterii lub jej odswiezenie

Post autor: iurabos » 12 sty 2012, 19:59

ZibiD pisze:
iurabos pisze:ładuje się w nieskończoność i jak odłączę i próbuję uruchomić w trybie CLEAN, to od razu słysze melodię - brak prądu i widzę "czerwone" zasilanie

Tomek
Lekarstwo na Twój problem znajduje się TUTAJ
dzięęki, juz lece
Roomba SE

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 24 sty 2012, 14:26

ja zrobiłem to wg instrukcji producenta - po przybyciu Roomby, odblokowałem baterię, włączyłem na cykl aż do rozładowania, po czym ładowałem przez 24h. Kolejne ładowania już normalnie. Nie wiem po co aż 3x to robić... :roll:
Roomba 780

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 24 sty 2012, 17:48

Formatowanie akumulatora: proces pełnego rozładowania i naładowania ogniw w celu osiągnięcia pełnej pojemności. Formowanie ma sens wyłącznie w przypadku akumulatorów NiCd i NiMh. Dlaczego? NiMh i NiCd pełną pojemność osiągają faktycznie po kilku cyklach ładowania.

Dodatkowo, jeśli akumulator utracił część pojemności na skutek efektu pamięciowego, ponowne formowanie może odzyskać część utraconej pojemności .

Zródło http://www.spychalski.info/2009/01/13/d ... ity-i-kity

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 24 sty 2012, 18:37

no to u mnie takie "formatowanie" odbywa się praktycznie za każdym razem, bo nie odkurzam codziennie, więc ma czas ładować się te 16 godzin, a gdy już odkurzam to często do pełnego rozładowania
Roomba 780

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 24 sty 2012, 18:56

Jest to najlepsza opcja dla baterii Ni-Mh proponuję co jakiś czas stosować funkcję dock z nie podłączoną stacja dokującą wtedy wyładowanie będzie jeszcze głębsze czyli cykl rozładowania będzie bardziej zbliżony do pełnego.

Formatowanie przeprowadza się przeważnie małym prądem często dziesięciokrotnie mniejszym niż to ma miejsce na co dzień i to jest właśnie opcja ładowania odświerzającego kiedy roomba stwierdza iż bateria jest już słaba i przydało by się jej formowanie , objawem tego jest CLEAN migający na bursztynowo bardzo szybko.

glanz989
Robo Znawca
Posty: 402
Rejestracja: 04 gru 2011, 15:59
Lokalizacja: PL

Post autor: glanz989 » 24 sty 2012, 19:33

U mnie jeszcze tego nie było. Roombę mam od ok. 3 miesięcy. Używana raz w tygodniu po dwa cykle jeden po drugim, lub 2x na tydzień po jednym cyklu. Rozumiem że nie da się przewidzieć kiedy to automatyczne formatowanie nastąpi, bo tym steruje oprogramowanie Roomby?
Roomba 780

Awatar użytkownika
dafi
Robo Fan
Posty: 209
Rejestracja: 28 mar 2010, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dafi » 24 sty 2012, 20:06

Jest to uwarunkowane napięciem na baterii program jest tak napisany iż jeśli komputer stwierdzi że napięcie jest poniżej 10,8V włączy się tryb ładowania małym prądem , powyżej tej wartości następuje ładowanie prądem 1,25A czyli zwykłe (dlatego nieraz następuje przy pierwszym ładowaniu ).

Przy prawidłowej eksploatacji roomby czyli podłączaniu jej do ładowarki w czasie kiedy nie pracuje i baterii w dobrej kondycji praktycznie nie występuje ładowanie odświerzające.

Tryb ładowania włącza się najczęściej po zostawieniu roomby kilka dni nie podłączonej do ładowarki , wtedy bateria jest samoczynnie rozładowywana do wartości niebezpiecznych dla trwałości baterii .

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 25 sty 2012, 1:10

Szczerze mówiąc dla mnie to ładowanie odświeżające jest trochę jak mityczny jednorożec. Kilka razy próbowałem je wykonać ale nie jestem pewien czy mi się to udało. Roomba zwykle mruga przy ładowaniu na bursztynowo ale problem sprowadza się do tego jak wygląda owo szybkie miganie. Przydałby się filmik pokazujący różnicę.
Obrazek

ODPOWIEDZ