Formowanie baterii lub jej odswiezenie

opis parametrów baterii do iRobot roomba i scooba

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Formowanie baterii lub jej odswiezenie

Post autor: Mystic » 16 maja 2011, 13:39

Postanowilem napisac tego posta bo ciagle macie problemy ze zrozumieniem tematu i pytacie.

Mam nadzieje, ze ten post zamknie temat raz na zawsze.

NOWA BATERIA:

Kazda nowa bateria przed uzyskaniem swojej pelnej swietnosci musi byc naladowana i rozladowana do konca 3 krotnie.

1. wloz baterie do roomby - wcisnij CLEAN celem ew wyladowania baterii,

2. laduj nieprzerwanie przez 16h - wskaznik CLEAN powinen migac bardzo szybko na bursztynowo - znak ze robot wlaczyl ladowanie formujace / odswiezajace. Cyklu 16h NIE wolno przerwac pod zadnym pozorem - nawet gdy przycisk CLEAN swieci na zielono (chociaz nie powinien;)).

3. po pelnym naladowaniu nalezy roombe rozladowac do konca uzywajac jej do odkurzania (UWAGA: odlaczamy stacje dokujaca z zasilania zeby robot nie wjechal na nia z czesciwo naladowana bateria).

4. Gdy bateria padnie calkowicie ponow cykl 16h ladowania.

5. Czynnosc ta nalezy wykonac 3x. (drugie i trzecie ladowanie 16h jest nieco na wyrost ale zalecam takie zachowanie).

BATERIA UŻYWANA:

1. robimy reset ukladu ladowania: na wlczonym robocie wciskamy SPOT+DOCK naraz i trzymamy przez 10s. Robot wylaczy przycisk CLEAN i zagra muzyczke. Reset zrobiony.

2. wyladowywujemy baterie do 0 (az robot odmowi wspolpracy)

3. wyjmujemy baterie i mierzymy multimetrem napiecie (gdy spadnie do 10,8V bateria bedzie gotowa do odswiezenia). jesli bateria ma wieksze napiecie nalezy ja spokojnie pozostawic az uzyska nieco ponizej 10,8V.

4. po wlozeniu baterii (napiecie ponizej 10,8V) do robota i podpieciu do ladowarki bezposrednio (pomijamy stacje dokujaca!) roomba powinna automatycznie wlaczyc tryb odswiezania 16h - CLEAN miga na bursztynowo bardzo szybko).

5. cykl trwa 16h - jesli zostanie przerwany cale zabiegi na nic.

5. po 16h nalezy zmierzyc czas pracy - jesli nie ulegl poprawie - bateria nadaje sie do wymiany.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2011, 11:39 przez Mystic, łącznie zmieniany 1 raz.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

arhiman
Posty: 12
Rejestracja: 14 lip 2011, 13:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: arhiman » 15 lip 2011, 11:26

Witam.

Jesteś pewien, że dioda powinna mrugać bardzo szybko w tym momencie??
Z tego co mi wiadomo jest odwrotnie, tzn jeśli Roomba wykryje zbyt słabe napięcie na baterii spowodowane zużyciem baterii to zaczyna szybko mrugać i wtedy trzeba pozostawić ją w kilkunastogodzinnym cyklu ładowania bez nawet chwilowej przerwy.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 15 lip 2011, 11:40

arhiman pisze:Witam.

Jesteś pewien, że dioda powinna mrugać bardzo szybko w tym momencie??
Z tego co mi wiadomo jest odwrotnie, tzn jeśli Roomba wykryje zbyt słabe napięcie na baterii spowodowane zużyciem baterii to zaczyna szybko mrugać i wtedy trzeba pozostawić ją w kilkunastogodzinnym cyklu ładowania bez nawet chwilowej przerwy.

Pozdrawiam!
Hmm jesli chodzi o nowa baterie to w istocie moze byc mylace to co napisalem. Jezeli bateria miala jakis ladunek mocy, nie bedzie migac szybko na bursztynowo - fakt. Tak czy inaczej powinna ladowac sie nieprzerwanie przez 16h.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 13 wrz 2011, 20:31

Mystic mam pytanie, ostatnio moja Roomba, a raczej jej bateria nieco ogranicza czas sprzątania chałupki (od razu się przyznaję, że mimo twoich odradzań używam stacji dokującej, jednak jak odkurzacz jeździ wrzucam ją wyżej i jak padnie całkiem bateria dopiero odkurzacz na niej ląduje)
chciałabym odświeżyć bateryjkę, ale nie posiadam multimetru i jeszcze w życiu baterii nie wyjmowałam, czy konieczne jest wyciąganie baterii i mierzenie napięcia?
nie można np. zostawić roomby po wyczerpaniu baterii przez jakiś czas poza źródłem zasilania?

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 13 wrz 2011, 20:32

Właśnie wylicytowałem sobie używaną Roombę 625 ;-)
Jeszcze nie mam jej w łapkach ale z tego co napisała sprzedająca, urządzenie ma 1,5 roku, z czego pracowało przez pół roku - o ile oczywiście wierzyć w te słowa ;-)
Cena jednak była na tyle zachęcająca, że zaryzykowałem.
W opisie Pani napisała jednak, że ten egzemplarz działa na baterii przez ok 1h 20 min. Wynika z tego, że baterie są już lekko zjedzone. Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby spróbować je trochę zregenerować - trzykrotnym cyklem ładowania i rozładowania.
Chcę się jednak skonsultować czy ładowarka mikroprocesorowa, którą mam będzie do tego odpowiednia?

ANSMANN ACS 410M
Obrazek

Ładowarka do pakietu akumulatorów, do zastosowań stacjonarnych i mobilnych (12-16 VDC / 24-32 VDC) 12W
- Do pakietów akumulatorów NiMH lub NiCd o ilości 4-10 ogniw, 500 do 5000 mAh
- Napięcie robocze 4,8...12 V max. 600mA
- Wymienna wtyczka wtórna z możliwością zamiany biegunów
- Nadzorowanie za pomocą układu rozpoznawania Delta U oraz timera
- Ręczna funkcja rozładowywania i uruchamiany bezpośrednio potem cykl ładowania
- Rozpoznawanie nieprawidłowych akumulatorów
- Automatyczna zmiana na ładowanie konserwacyjne
- Diodowy wskaźnik stanu naładowania

Na moje oko R625 ma pakiet składający się z 12 ogniw - chyba więc niewiele z tego będzie?

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 14 wrz 2011, 11:15

barbapuppa pisze:Mystic mam pytanie, ostatnio moja Roomba, a raczej jej bateria nieco ogranicza czas sprzątania chałupki (od razu się przyznaję, że mimo twoich odradzań używam stacji dokującej, jednak jak odkurzacz jeździ wrzucam ją wyżej i jak padnie całkiem bateria dopiero odkurzacz na niej ląduje)
chciałabym odświeżyć bateryjkę, ale nie posiadam multimetru i jeszcze w życiu baterii nie wyjmowałam, czy konieczne jest wyciąganie baterii i mierzenie napięcia?
nie można np. zostawić roomby po wyczerpaniu baterii przez jakiś czas poza źródłem zasilania?
MOZNA :) odloz na pare dni bez pradu (3-4) moze wiecej, zalezy od baterii :) a potem podepnij pod ladowanie.

wyjecie baterii nie jest trudne - moge napisac co i jak, a multimetr kosztuje 20pln w markecie i napewno sie przyda w domu - tez moge udzielic instruktazu ;)
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 14 wrz 2011, 14:03

ok, skoro piszesz, że nie trudne to poproszę opis wyjęcia "serca" i jak użyć "cacuszka" które muszę zakupić (no chyba, że poszperam w taty skrzynce i się natknę, to sobie zapożyczę)

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 15 wrz 2011, 20:30

barbapuppa pisze:ok, skoro piszesz, że nie trudne to poproszę opis wyjęcia "serca" i jak użyć "cacuszka" które muszę zakupić (no chyba, że poszperam w taty skrzynce i się natknę, to sobie zapożyczę)
hehe, ok :)

1. odkrecasz mala srubke ktora trzyma srubke szczoteczki obrotowej
2. zdejmujesz szczoteczke
3. odrecasz 4 sruby krzyzakowe widoczne w pokrywie od dolu
4 zdejmujesz pokrywe
5. wyjmujesz baterie :)

Miernik:

1. ustawiasz pokretlko na 20V
2. przytykasz jedna czec do ogniwa bateria
3. druga do drugiej
4. odczytujesz wartosc :)

przykladowy miernik, np tu:

http://allegro.pl/profesjonalny-miernik ... 50005.html
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 15 wrz 2011, 22:30

a baterię odpinasz (bo pewnie "przykablowana", no chyba że jak do komórki wkładasz) czy nie?
może głupie pytanie, ale jeszcze nie zrobiłam "striptizu" roombie, a muszę się "psychicznie" przygotować :lol:
wiesz, ja lubię takie różne prace domowe, jak sobie kupiłam pralkę to sobie sama podłączyłam, meble sama skręcam, ot taka złota rączka jestem w damskim wydaniu
ale z drugiej strony baba, bo się nie boję zapytać jak czegoś nie wiem
nie tak jak chłopaki co jeżdżą godzinę w kółko drogi szukając, a obok przechodzi mnóstwo ludzi, których można zapytać i trafić do celu w 5 minut
mam nadzieję, że nikogo nie uraziłam, ot takie już mamy natury

P.S.
Cudowna łopatologia. Mam nadzieję, że się też jeszcze komuś przyda.
Nie musiałeś aż tak dosadnie, bo nie jestem "blondynką".

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 22 wrz 2011, 10:09

barbapuppa pisze:a baterię odpinasz (bo pewnie "przykablowana", no chyba że jak do komórki wkładasz) czy nie?

P.S.
Cudowna łopatologia. Mam nadzieję, że się też jeszcze komuś przyda.
Nie musiałeś aż tak dosadnie, bo nie jestem "blondynką".
Hehe... baterie wyjmuje sie "jak z komorki" nie ma zadnych kabelkow :)
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 24 wrz 2011, 21:57

Czy mi się wydaje, czy bateria w 4XX nie różni się specjalnie od 5XX, poza oczywiście obudową i stykami. Kupiłem nową baterię do 5XX i zamierzam starą (jeszcze w znośnym stanie) rozebrać i wykorzystać jako wkład do 4XX. Kable i termistor ze starego wkładu 4XX zamierzam przelutować do pakietu z 5XX i wtrynić to do obudowy 4XX.
Czy jest coś o czym nie wiem?
Obrazek

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 26 wrz 2011, 15:37

ZibiD pisze:Czy mi się wydaje, czy bateria w 4XX nie różni się specjalnie od 5XX, poza oczywiście obudową i stykami. Kupiłem nową baterię do 5XX i zamierzam starą (jeszcze w znośnym stanie) rozebrać i wykorzystać jako wkład do 4XX. Kable i termistor ze starego wkładu 4XX zamierzam przelutować do pakietu z 5XX i wtrynić to do obudowy 4XX.
Czy jest coś o czym nie wiem?
szczerze to nie wiem... nie robilem takich cudow ale jestem ciekaw co Ci z tego wyjdzie haha.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Awatar użytkownika
ZibiD
Robo Ekspert
Posty: 508
Rejestracja: 05 wrz 2011, 22:04
Lokalizacja: Poland

Post autor: ZibiD » 26 wrz 2011, 17:04

W sobotę się okaże ;)
Teraz nic nie robiłem, bo łożyska nie dotarły :-(
Obrazek

Awatar użytkownika
bogaskilop
Posty: 37
Rejestracja: 11 paź 2011, 17:06
Lokalizacja: lodz
Kontakt:

Post autor: bogaskilop » 27 paź 2011, 11:18

A tu link dla barbapuppa jak rozebrać Roombe i wymienic baterie i moduły itp.

Wymiana modułów w roombie
Ostatnio zmieniony 28 paź 2011, 8:21 przez bogaskilop, łącznie zmieniany 1 raz.
Roomba 580

( w planach Scooba 385/390 lub Mint plus :P )

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 27 paź 2011, 11:40

dzięki

ODPOWIEDZ