Remedy na sensory klifu Roomby

usprawnienia, modyfikacje, hacking

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

Awatar użytkownika
sebamac
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2008, 21:31
Lokalizacja: Polska, Poznań

Remedy na sensory klifu Roomby

Post autor: sebamac » 15 lis 2008, 17:33

Witam,
prezentuję rozwiazanie dla problemu z ciemnymi dywanami i roombą. Jeżeli twój robot boi sie wchodzic na dywan bo sądzi, że to jest przepaść (tyczy sie ciemnych granatów i czarnego) można zrobic dwie rzeczy:

1. założyć zaślepki papierowe na sensory tak aby cały czas odbijały promieniowanie IR.
opis -> http://www.roombareview.com/chat/viewtopic.php?t=7933

2. zmodyfikować sensory, co wymaga trochę więcej czasu, ale daje permanentne rozwiązanie.
opis -> http://www.pottsland.com/roomba/Roomba_ ... ensor.html

Medtoda nr 1 jest prosta nieinwazyjna, ale należy zmieniać zaślepki co jakiś czas bo się przecierają.
Przy metodzie nr 2 można przy okazji wykonać dogłębne czyszczenie wnętrza. Natomiast moja rada - sklej nadajnik i odbiornik sensora jak pokazano na instrukcji, i zamiast wkładac go spowrotem do osłonki, można go wrzucić do wnętrza Roomby, a opakowanie sensora zamknąć i umieścić na swoim miejscu. Bardziej eleganckie rozwiązanie :-)
-<Seba>-
Roomba 560

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 29 sie 2009, 12:46

Sebamac dobry post ale widze ze kolega z formu reklamujacy sie jako pierwszy "serwis roomba" z zor robi sobie z tego zarobek.. wystawia Twoj pomysl na sprzedaz. niefajanie....

Awatar użytkownika
sebamac
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2008, 21:31
Lokalizacja: Polska, Poznań

Post autor: sebamac » 29 sie 2009, 21:13

Pomysł nie jest mój, pochodzi bezpośrednio z anglojęzycznego forum. Osobiście sądzę, że jeżeli użytkownik Romby ma jakiś problem i nie znajduje wystarczająco siły by wpisać zapytanie w Google, to powinien płacić za to że zrobi to inna osoba.
Niestety nasze roboty, te małe cuda techniki, chociaż są strasznie pocieszne i niesamowicie przydatne, lubią się dość często psuć i chorować na różne przypadłości.
Suma summarum – współczuje osobom które są zbyt leniwe by nawet samemu poszukać rozwiązania problemu – będzie to je dużo i często kosztować.
-<Seba>-
Roomba 560

MAROS1971
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Lokalizacja: tychy

Post autor: MAROS1971 » 17 lis 2010, 11:14

mam pytanko !! kupiłem sobie roombe 625 w zeszłym miesiącu próbowałem zrobic jak według zdięć żeby można roomba chodziła mi po czarnych dywanach ale jak naciskam clean to mówi mi "przenieś roombe do nowego miejsca" a zakleiłem czujniki taśmą czarną a potem białą . Czy w 625 nie ma możliwości modyfikacji???? proszę o pomoc bo mam w 2 pokojach czarne dywany........

Awatar użytkownika
sebamac
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2008, 21:31
Lokalizacja: Polska, Poznań

Post autor: sebamac » 17 lis 2010, 19:29

MAROS1971 pisze:zakleiłem czujniki taśmą czarną a potem białą .
Po pierwsze nie powinny to być taśmy foliowe. W przykładzie nieinwazyjnym pokazane są paski papieru ponieważ mogą odstawać trochę od czujnika. Występująca szczelina jest ważna, umożliwia odbicie podczerwieni z diody emitującej sygnał w komorze czujnika do drugiej komory zawierającej odbiornik. Jeżeli testy z papierem przejdą pomyślnie na powierzchnie można oczywiście przykleić ochronną folię.
MAROS1971 pisze:Czy w 625 nie ma możliwości modyfikacji????
Występujący komunikat jest spowodowany prawdopodobnie niepewnością odczytu danych z sensorów klifu. Same Roomby nie różnią się niczym od modeli 510 w górę, za wyjątkiem drobnych modyfikacji szczotek i zmienionego pojemnika na brud w najnowszych modelach. Oczywiście dochodzą drobne korekty w oprogramowaniu, ale związane są nie z modelami, tylko błędami w zachowaniu robotów.

(22-11-2010: jak widać różnią się również budową sensorów klifu)
Ostatnio zmieniony 22 lis 2010, 19:22 przez sebamac, łącznie zmieniany 1 raz.
-<Seba>-
Roomba 560

MAROS1971
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Lokalizacja: tychy

Post autor: MAROS1971 » 18 lis 2010, 8:11

zasięgłem troche informacji i ogłnie w 625 nie wystarczy okienek z czujnikami zakleic paierem !! ja rozebralem urzadzenie do płyty i wyciągłem okienka , każdy z czujników z osobna <4 okienka 8 diod> taśmą izolacyjną . pomysł podsunoł mi kolega ma roombe 625 ale bez polskiego języka i jemu robił modyfikacje pan z żor 150zł i dokładnie zrobił mu to co ja zrobiem tyko moja nie chce działać!! czy możliwe jest że te z polskim językiem nie idzie zmodyfikować??

Awatar użytkownika
sebamac
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2008, 21:31
Lokalizacja: Polska, Poznań

Post autor: sebamac » 18 lis 2010, 19:00

MAROS1971 pisze:<4 okienka 8 diod>
może w tym przypadku należy połączyć właściwe pary dioda nadawcza i odbiornik aby nie zakłócały się wzajemnie.
Szczerze - ciekawa modyfikacja nowych modeli, jednakże jak widać nadal nie pozwala na odróżnienie ciemnego dywanu od klifu.
-<Seba>-
Roomba 560

MAROS1971
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Lokalizacja: tychy

Post autor: MAROS1971 » 22 lis 2010, 10:11

widzisz wychodzi na to ze mało wiesz o roombach 625 w 4 okienkach <czujniki wysokości> jest w każdym po 2 czujniki< diody> więć napewno nie chodzi o łaczenie czujników w pary w parach to one sa w okienkach!! . myslałem że ktoś na tym forum pomoże mi w tej kwestii...

Awatar użytkownika
sebamac
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2008, 21:31
Lokalizacja: Polska, Poznań

Post autor: sebamac » 22 lis 2010, 11:50

MAROS1971 pisze:widzisz wychodzi na to ze mało wiesz o roombach 625 w 4 okienkach <czujniki wysokości> jest w każdym po 2 czujniki< diody> więć napewno nie chodzi o łaczenie czujników w pary w parach to one sa w okienkach!! . myslałem że ktoś na tym forum pomoże mi w tej kwestii...
Skoro tak mówisz, to definitywnie nie znasz zasady ich działania. Miłego załatwiania pomocy w DLF :-D
-<Seba>-
Roomba 560

MAROS1971
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Lokalizacja: tychy

Post autor: MAROS1971 » 22 lis 2010, 18:35

no z checia wysłucham mega muzgu na jakiej zasadzie one działają !! widzę że gówno jesteś w stanie pomóc tylko sie napinasz dupny znawcu zalogowałem sie tu by uzyskać pomoc a jak na razie grubo sie rozczarowuje >>>>

PROSZE ZMIENIC POSTA I PRZEPROSIC SEBAMAC. OSTRZEZENIE NR 1
Ostatnio zmieniony 22 lis 2010, 19:46 przez MAROS1971, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 22 lis 2010, 19:55

MAROS1971: jesli chcesz uzyskac pomoc, a nie masz wiedzy - to nie obrazaj - tylko sluchaj.

To co napisal Sebamac jest prawda, zna sie na rzeczy i dobrze pisze.

W kazdym nazwanym przez ciebie "okienku" jest para diod.
Jedna z nich jest nadawcza, druga odbiorcza.

ponizej zdjecie pogladowe:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

MAROS1971
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Lokalizacja: tychy

Post autor: MAROS1971 » 23 lis 2010, 9:02

no dobra zdięcie ok ale ja zabezpieczałem każdą z osobna biała i czarną taśmą identycznie tak samo jak zrobił to gość za 150zł różnicą jaką zauważyłem to ze w 625 z jezykiem polskim jest inny kolor kabli i kolor wtyczek <białe> :-? fajnie jak bys to rozgryzł albo napisał coś konkretnego > co mam se zrobić z tym zdięciem ?? rozbierałem roombe w mak to wiem co jak wyglada

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 23 lis 2010, 10:07

po pierwsze: popraw posta i przepros moderatora - nie miales racji, a obrazasz.

po drugie: wrzucic zdjecie co zrobiles i jak to wyglada u ciebie

po trzecie: odpowiadajac na twoje pytanie "co mam se zrobic z tym zdjeciem" - odpowiedz - dokadnie sie przyjrzec i poglowkowac.
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

MAROS1971
Posty: 11
Rejestracja: 17 lis 2010, 11:09
Lokalizacja: tychy

Post autor: MAROS1971 » 23 lis 2010, 10:16

szczerze to przeprsić może sam siebie gówno mnie interesuje że czuje sie urażonu taki macie zajeb..... forum pomocy dla klientów zero pojęcia troche elektroniki może znacie ale kompletnie zero pojęcia . po przeczytaniu paru tematów odczuwam że prubujecie przekrecić ludzi żeby zarobić a tak naprawdę nic nie pomagacie ! próbowałeś robić modyfikacje na 625 ?? chociaż raz?? bo jak by tak było to pewnie zaraz otrzymał bym rzetel ną odpowiedz <wyczerpującą> a co zdięcie ma mi pomóc jak nawet go nie opisałeś!!!! co do czego i co i jak !!!!!!!!!!! EJ serio wytłumaczył bym wam to w 4 oczy mozę prosciej by było!!

Awatar użytkownika
Mystic
Robo Koneser
Posty: 835
Rejestracja: 05 cze 2009, 19:03
Lokalizacja: gory i doliny

Post autor: Mystic » 23 lis 2010, 10:20

nie zarabiamy tutaj na niczym. to jest forum, na ktorym sobie pomagamy.

Wymagamy tutaj szacunku, pomocy, wymiany doswiadczen - nie bluzgania na innych.

Swoja postawa, slownictwem i obrazniem innych pomocy nie uzyskasz.

Rozumiesz?
===============================
||NAPRAWY, CZĘŚCI ZAMIENNE PRIV||
===============================

Zablokowany