Roomba 620 z perspektywy uzytkownika roomby 560

610, 620, 625, 630, 650, 660, 621, 651
http://www.irobot.pl

Moderatorzy: GRZECH, barbapuppa, sondejm, Tester

ODPOWIEDZ
tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Roomba 620 z perspektywy uzytkownika roomby 560

Post autor: tejot » 14 paź 2013, 23:04

Witam serdecznie,
mam kilka pytan o roombe 620, jednak chce na ten model spojrzec "z perspektywy" modelu, ktory szczesliwie i calkiem dlugo (ok. 5 lat) posiadaja Rodzice - czyli roomby 560
Glownie chodzi mi o to, zeby sie nie okazalo, ze kupujac nowszy model czyli 620, zostane nieprzyjemnie zaskoczony czyms, czego ewidentnie mi brakuje albo, ze cos jest wyraznie gorsze niz w modelu juz lekko leciwym modelu 560. Wiem, ze 620 nie ma mozliwosci ustawienia harmonogramu, jedank nie jest to dla mnie tak istotne.
Zastanawiam sie natomiast jak wypadaja ponizsze kwestie:

1. porownanie pod wzgledem systemow sprzatajacych, czy sa identyczne, czy w 620 sa "nowoczesniejsze", czy moze 560 ma je jednak lepsze?
2. analogiczne pyt. o systemy "nawigacji" czy w 620 bedzie jakas poprawa wzgledem 560.
3. czy wirtualne sciany oraz latarnie z modelu 560 bede mogl wykorzystac przy modelu 620 (pytam bo Rodzice maja i nie korzystaja, pozyczylbym wiec je sobie)
4. czy ktos ma wiedze (albo gdzie to sprawdzic, zeby bylo mozliwie miarodajnie) jak wypada porownanie glosnosci obu modeli. Ta roomba 560 Rodzicow jest troche glosna...
5. czy czas pracy obu urzadzen jest taki sam? czy oba modele maja identyczne akumulatory?
6. czy oba maja taka sama pojemnosc na smieci?
7. czy sa jakies wyrazne roznice w obudowie - np. wieksza/mniejsza, bardziej trwala itp?
8. czy 620 "mowi" po polsku?

z gory b.dziekuje za pomoc!

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 15 paź 2013, 7:37

Witaj, 620 to to samo co 560 lecz:


620 nie obsługuje latarni, nie ma harmonogramu, mowi za to po polsku masz nowy szary modu czyszczący i kosz aerovac. Reszta jest ta sama.

Ma nowszy soft które tez możesz wgrać także do 560. Akumulator, algorytmy czyszczące są te same, bebechy również (poza wózkiem i koszem AV).

Będzie na początku trochę cichsza - zapewne zużyty wózek w 560.
Już o tym pisaliśmy wcześniej.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2013, 9:59 przez pawel2m, łącznie zmieniany 1 raz.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 15 paź 2013, 7:51

pawel2m, krótko wyjaśnił ja dodam tylko:
tejot pisze:6. czy oba maja taka sama pojemnosc na smieci?
Kosz AV1 ma większą pojemność i łatwiejsze opróżnianie.
tejot pisze:7. czy sa jakies wyrazne roznice w obudowie - np. wieksza/mniejsza, bardziej trwala itp?
Podobnej jakości plastiki, 620 może troszkę bardziej miękkie ma, bardziej podatne na zarysowania i otarcia. Przez to mniej rysuje meble.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: tejot » 15 paź 2013, 9:05

bardzo dziekuje za szybkie i precyzyjne odpowiedzi!

prosze tylko o doprecyzowanie w tym temacie:
pawel2m pisze: 620 nie obsługuje latarni,
czy to to znaczy, ze nie obsluguje tylko latarnii, a wirtualna sciana bedzie dzialala poprawnie? tj. konkretnie chodzi mi o te sciane z roomby 560. Pytam, bo mam troche skomplikowany uklad domu, tj salon, kuchnia, korytarz i przedpokoj sa polaczone i spore powierzchniowo i do tej pory roomba 560 znacznie skuteczniej dzialala jak sobie dzielilem te przestrzenie wlasnie sciana. Czesto tez po prostu potrzebowalem wysprzatac np. wylacznie kuchnie, stad raczej bez tej sciany mialbym ciezko, zwlaszcza jak u Rodzicow 2 sciany leza nieuzywane to az sie prosi skorzystac...

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 15 paź 2013, 9:28

Daj zdjęcie tej ściany/latarni, jeśli nie ma włącznika tzn nie umiesz jej włączyć to nie zadziała. Tylko Roomba z WiFi potrafi ją włączyć. Każda inna ściana z przełącznikiem on/off lub off/auto będzie działała.

[ Dodano: 2013-10-15, 10:31 ]
Tutaj poczytaj i zobacz.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 15 paź 2013, 9:56

Latarnie z trybem ściany z modelu 560 nie będą działać z Roombą 520/521/620/630/650/660.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: tejot » 18 paź 2013, 12:02

dziekuje za odpowiedzi!
jest dokladnie tak ja napisaliscie - latarnie w 560, ktora posiadaja Rodzice, nie maja wlacznikow on/off, nie beda wiec pewnie pasowaly do 620. Szkoda.

Mam teraz dylemat i prosze o rade:
Przestrzen do sprzatania bedzie wygladala jak zaznaczona na rysunku nizej, ma ok. 60mkw, jest dosc zlozona, dodatkowo na podlodze jest kilka klamotow - stoliki, fotele itp. Roomba 560 radzila sobie wyraznie lepiej (w mojej ocenie) gdy ta przestrzen dzielilem wirtualna sciana.
Czy moge byc spokojny, ze 620 poradzi sobie z takim ukladem bez wirtualnej sciany czy tez tutaj sciana jest jednak koniecznoscia i powinienem myslec nie o modelu 620 ale o 630? Co rekomendujecie w moim przypadku (podloga to wylacznie panele i plytki)?


Jeszcze doprecyzowujac powyzsze odpowiedzi, za ktore b.dziekuje:
- pawel2m napisales, ze w 620 soft jest nowy ale algorytmy czyszczace te same - jak to rozumiec? pytam bo myslalem, ze algorytmy stanowia po prostu czesc softu... Na czym polega wiec zmiana pom 560 a 620?
- ten nowy modul czyszczacy w 620 - to zmiana na plus? chodzi mi zarowno pod wzgledem efektwynosci sprzatania jak i zywotnosci? Pytam bo znam z zycia przypadki, ze "nastepca" jakiegos modelu okazal sie paradoksalnie gorszy niz jego poprzednik...
- przepraszam, ale zgubilem sie z koszami, tj. AV, AV1 - rozumiem, ze kosz w 620 jest wiekszy i latwiej sie go oproznia, niz w 560, tak?

Z gory b.dziekuje za pomoc!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 18 paź 2013, 17:15

Potrzebujesz latarnie, nie sciany. 6xx żadna nie obsłuży latarni.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 18 paź 2013, 17:53

Skoro rodzice nie korzystają z latarni to kup 620. Weź od nich 560, przełóż sobie do 560 kosz i moduł głowicy i akumulator, mozesz tez koła i szczotkę boczna i panel górny.

Zostawisz rodzicom 620 z częściami 560 i tyle . Oni nic nie stracą a ty zyskasz. Zrobisz ugrade softu w 560 i będziesz miał 620 z obsługą latarni :)

Wszystko jest zmienione na plus. Nowy soft zawiera więcej wzorów zachowań.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 18 paź 2013, 18:01

Tylko od razu napisz koledze, że taka atrakcja kosztuje go poza majsterkowaniem też utratę gwarancji, no chyba że kupi używkę.
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 18 paź 2013, 19:20

Dlaczego ? wcale nie, w razie awarii musi tylko przełożyć moduły tak jak były i tyle.

A najlepiej niech kolega pożyczy roombe do rodziców i sprawdzi czy latarnie są przydatne, może obskoczy i bez nich.

Ja osobiście bym sobie je darował, w osobnych pokojach puszczał z ręki, kuchnia salon z przedpokojem objeździ.

Przy takiej powierzchni 25 minut z latarni to za mało by skutecznie posprzątać.

Jeszcze raz spojrzałem na projekt - jak dla mnie zupełnie spokojnie bez latarynek.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

tejot
Posty: 17
Rejestracja: 14 paź 2013, 22:58
Lokalizacja: Nowy Sacz

Post autor: tejot » 20 paź 2013, 8:59

dziekuje za odpowiedzi,
wlasnie tak planowalem - tj. w wiekszosci domu "puszczac roombe z reki" a ten parter (salon, kuchnia, korytarz) albo za jednym razem albo, tak jak cwiczylem to do tej pory z pozyczona roomba, podzielic te przestrzen wirtualna sciana.

Tu jednak pojawia mi sie kilka nowych pytan:
- w jaki sposob - tak ogolnie - roomba "wie", ze jest akurat w pomieszczeniu wiekszym a nie mniejszym czy srednim? z tego co obserwowalem wydaje mi sie, ze ta 560tka Rodzicow porusza sie po pomieszczaniach w sposob lekko chaotyczny, tj. taki, w ktorym ciezko mi sobie wyorbazic zeby jakos zmierzyla sobie oglednie wielkosc pomieszczenia, szczegolnie jeszcze gdy pokoj ma nieregularny ksztatl albo duzo klamotow na srodku. Skad wiec odkurzacz wie, ze np. jest teraz w malym pokoju i sprzata juz go dostatecznie dlugo, albo odwrotnie, to mnie wlasnie szczegolnie interesuje pod katem tego salonu-kuchni - skad roomba wie, ze akurat sprzata wieksza przestrzen i wypadaloby zeby jeszcze dluzej podzialala zeby na pewno doczyscic? Czy roomba sprawdza czy w ostatniej fazie sprzatania jest juz czysto i na tej podstawie dochodzi do wniosku, ze jest OK, czy tez wylicza orientacyjna powierzchnie sprzatanego pomieszczenia na podstawie "dlugich i prostych przejazdow w poprzek" bo tak tez by mogla sie mniej wiecej orientowac czy jest w duzym czy malym pomieszczeniu, czy moze jeszcze jakos inaczej? Z gory b.dzieki za wnikliwe wyjasnienie
- czy jestem w stanie jakos zmusic roomber zeby sprzatala dane pomieszczenie dluzej (czytalem o rozwiazaniu z trybem "dock" przy wylaczonej stacji dokujacej - czy to jedyna opcja czy jest moze cos bardziej przyjaznego dla roomby bo to ze wzgledu na kazdorazowe rozladowywanie akumulatora do zera wyraje mi sie niezbyt korzystne w dlugim czasie, jesli sie myle prosze o info)

Awatar użytkownika
sondejm
Robot Master
Posty: 2995
Rejestracja: 10 lip 2011, 22:07
Lokalizacja: pomorskie/ K-na

Post autor: sondejm » 20 paź 2013, 9:23

tejot pisze:- w jaki sposob - tak ogolnie - roomba "wie", ze jest akurat w pomieszczeniu wiekszym a nie mniejszym czy srednim?
W kółkach enkodery posiada i "wie"po czasie odbicia od przeszkody.
tejot pisze:czy tez wylicza orientacyjna powierzchnie sprzatanego pomieszczenia na podstawie "dlugich i prostych przejazdow w poprzek" bo tak tez by mogla sie mniej wiecej orientowac czy jest w duzym czy malym pomieszczeniu, czy moze jeszcze jakos inaczej? Z gory b.dzieki za wnikliwe wyjasnienie

Tak jak piszesz
tejot pisze:"dock" przy wylaczonej stacji dokujacej - czy to jedyna opcja czy jest moze cos bardziej przyjaznego dla roomby bo to ze wzgledu na kazdorazowe rozladowywanie akumulatora do zera wyraje mi sie niezbyt korzystne w dlugim czasie, jesli sie myle prosze o info)
Jak do zera? Do poziomu bezpiecznego rozładowania aku, roomba nad tym czuwa. Ja tak robię i uważam że pełne cykle ładowanie /rozładowanie dla NiMH jest dobrym sposobem na długowieczność.
R630+LiNMC, (były R4225, R5210, R580)
:mrgreen:
Naprawa Roomby, Minta i inych robotów pisz na PW.

Awatar użytkownika
barbapuppa
Robot Master
Posty: 3210
Rejestracja: 13 lut 2011, 21:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: barbapuppa » 20 paź 2013, 9:23

Masz rację Roomba jeździ chaotycznie, ale przez wielokrotność przejazdów po tym samym miejscu skutecznie.
Roomba wyjeżdżając generalnie nie wie czy to duże czy małe pomieszczenie.
Po przejazdach w pomieszczeniu jakoś tam klaruje się jej ta długość czasu sprzątania. Jeśli włączy się kilka razy czujnik brudu, to jest szansa na dłuższe jeżdżenie (co zauważyłam w praktyce).
Jednak gdybyś zpuścił ją w tym samym pomieszczeniu kilka razy to i tak uzyskasz kilka różnych czasów sprzątania.
Z wykorzystaniem latarni ma określony czas ustawiony w sofcie, który ma spędzić w danym pomieszczeniu oddzielonym latarnią i tutaj nie jest ważna wielkość pomieszczenia, bo to stały czas.
Wydaje mi się, że nie robisz krzywdy Roombie puszczając do całkowitego rozładowania baterii, a przynajmniej wtedy dłużej sprząta.
Zresztą jak będziesz zapuszczał regularnie, to nie będziesz potrzebował stosować tego zabiegu, bo będzie sprzątała na bieżąco wszystkie "śmieci".
-) Tester robotów na forum (-
........................................................................
Roomby 581, 780 i 980, Mint-Braava, RoboMop, Neato XV-11 i XV-25, Scooba 230 i 390 Moneual Rydis MR6500, HOBOT 188 i 268

Awatar użytkownika
pawel2m
Autoryzowany Dealer iRobot
Autoryzowany Dealer iRobot
Posty: 686
Rejestracja: 05 wrz 2012, 12:58
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: pawel2m » 20 paź 2013, 18:10

Uzupełniając posty kolegów chciałbym nadmienić iż zaraz na początku misji sprzątającej - robot próbuje wykryć gabaryty pomieszczenia - ruch spiralny i potem jedzie najdłuższa prostą by określić mniej więcej rozmiar pokoju.

Ważna jest częstotliwość sprzątania, jeśli będziesz ją wypuszczał na misje codziennie to sprzątanie na pewno będzie dokładniejsze niż sprzątnie raz w tygodniu. Nawet jak dziś ominie jakieś miejsce to wjedzie tam jutro i tak na zmianę.
------------------------------------------------------
Aktualizacja softu w Roombie 5xx do wersji 08 - na PRIV
Naprawy, części zamienne - PRIV
Roomby nowe, używane - PRIV
Akumulatory do Roomby Litowe 4400mAh -249zł

ODPOWIEDZ